SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Osmica pri Mimici

WP_20181026_17_25_41_ProO tradycji osmic pisałem już wcześniej we wpisie Osmica – tradycja z czasów Karola Wielkiego.

Dziś chciałbym was zaprosić na jedną z takich imprez. Opisanie tego wydarzenia ze względu na atmosferę jest skazane na porażkę. Dlatego przygotowałem krótki materiał wideo. Naszym przewodnikiem będzie Aleš Zorn, organizator osmicy pri Mimici we wsi Vogrsko w dolinie rzeki Vipawy.

Pomimo, że Aleš bardzo uroczo przedstawia tradycyjne potrawy, polski odbiorca może mimo wszystko czuć się zagubiony przy ich nazwach. Poniżej mała ściągawka:

– žolca – galareta z wieprzowiny

– jota – gęsta zupa z fasolą, ziemniakami, kapustą oraz wieprzowiną. Fasolę i ziemniaki się rozgotowuje, aby otrzymać gęstą konsystencję

– mineštra – we Włoszech znana jako minestrone. Jest gęstsza od joty, także z kapustą oraz z boczkiem, serem i wszystkim co zalega w lodówce. Często dodaje się do niej makaron lub ryż.

– pršut – dojrzewająca szynka ze słoweńskiego Primorja, najbardziej jest znana szynka z Krasu (kraški pršut)

WP_20181026_23_34_04_Pro

Tak jak pisałem we wpisie Osmica – tradycja z czasów Karola Wielkiego, ludzie wiążą tradycję osmicy z Marią Teresą, choć prawo do nieopodatkowanej sprzedaży wina zostało zadekretowane przez Józefa II, zaś sama tradycja prawdopodobnie wywodzi się z czasów Karola Wielkiego.

Do osmic prowadzą drogowskazy, tzw. „fraske” – deski z zawieszoną gałązką bluszczu i napisem „osmica” oraz strzałką wskazującą kierunek.

Nazwa zaś oznacza po polsku ósemkę, czyli osiem dni w roku, kiedy dekret obowiązywał. Dziś osmica trwa dni dwadzieścia, dwa razy w roku po 10 dni. Z przywileju fiskalnego niestety nic nie zostało, a szkoda.

Więcej na wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 30 listopada, 2018 by in Wino a kultura.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: