SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Primorje

Primorje – czyli region „Przy morzu”. Jedynie mała część tego regionu znajduje się nad samym wybrzeżem (Istria), ale cały ten region znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego.  Specyfiką klimatu śródziemnomorskiego jest chłodny wiatr bora i wilgotne powietrze. Gleba natomiast jest bardzo bogata w minerały. Wszystkie te cechy sprawiają, że Primorje jest bardzo dobrym miejscem na uprawę winorośli.  Z powodu cech klimatycznych, uprawia się przede wszystkim wczesne winogrona. Owoce dojrzewają szybko ciepła wiosną i gorącym latem. Z tego powodu winogrona na Primorju są bardziej słodkie i barwne niż w pozostałych słoweńskich regionach.

Primorje zajmuje około 8 tysięcy hektarów winnic, dzieli się na cztery mniejsze podregiony: Brda, Koper, Kras i Vipava.  Primorje jest jedynym słoweńskim regionem, gdzie przeważa produkcja wina czerwonego.

Wycieczka po primorju na krótkim filmie.

Szczepy: refrošk, merlot, cabernet, modri pinot, franck, cabernet sauvignon, barbera, malvazija, rumeni muškat, beli pinot, chardonnay, sivi pinot, pikolit, pinela, zelen, klarnica, rebula, sauvignonasse (zeleni sauvignon).

Cuvée: vipavec, koprčan, kraševec, vrtovčan, vandrijan.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: