SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Bric – mainstream z charakterem

31530510_164727284199030_8657340053556559872_n

Kiedy nadciągający wilgotny niż psuje słoneczną pogodę w Środkowej Europie, od Bałtyku aż po Alpy, najlepszym co można zrobić, to wyruszyć nad Morze Śródziemne. W Słowenii granica oddzielająca strefy klimatyczne jest czasem wyraźnie widoczna, niczym po cięciu nożem. Tak było i tym razem. Deszczowe chmury, jeszcze nisko zawieszone nad Lublaną i Postojną, skończyły się zaraz za masywem Nanos. Dolina Vipavy, Kras, Istria oraz Brda, słowem całe słoweńskie Primorje, kąpało się w słońcu. Ciemne chmury wciąż kłębiły się nad grzbietem płaskowyżu po drugiej stronie.

Koniec lata oznacza początek winobrania. Przygotowania było widać wszędzie. Na lokalnych drogach traktory ciągnęły przyczepy wypełnione plastikowymi skrzynkami. Przed otwartymi na oścież piwnicami „gazdowie” myli olbrzymie misy. W winnicach rośliny uginały się pod ciężarem gron.

Słoneczna droga doprowadziła mnie w końcu do wsi Vogrsko, kilka kilometrów od włoskiej granicy. Tu, w Dolinie Vipavy, swoje gospodarstwo prowadzi rodzina Bric. Nosi ono tradycyjnie nazwę Frlanova kmetija, co można by przetłumaczyć jako „farma Frlanów”.  Głową rodziny i szefem gospodarstwa jest Ivan. W latach 90-tych XX. wieku porzucił etat i zajął się rolą. Systematycznie powiększał gospodarstwo. Obecnie Frlanova kmetija liczy 15 ha, z czego 8 zajmuje winnica. Co nieczęste w Słowenii, cała znajduje się na wzgórzu nad rodzinnym domem, nadając okolicy romantycznego wyglądu. Syn Žan kończy w tym roku studia rolne w Lublanie i przygotowuje się do przejęcia gospodarstwa w przyszłości. Pracuje w winnicy od małego, chętnie opowiada o winie, ma otwartą głowę na nowe idee oraz bierze udział w rozmaitych promocyjnych eventach.

Szukając nowych rozwiązań, rodzina Bric nie ulega jednak chwilowym modom. Starają się raczej na swój sposób kształtować charakter win, jednocześnie wpasowując się w mainstream. Takie łączenie ognia i wody dobrze im wychodzi. W swojej winnicy wytwarzają głównie białe wina, chociaż Primorska jest jedynym regionem Słowenii, w którym dominują ciemne odmiany. Swoje białe wina macerują krótko. Nie zdecydowali się na produkcję modnych ostatnio w Słowenii win pomarańczowych. Nie mają w ofercie również win musujących, dla których inni budowali dodatkowe piwnice. Podejście rodziny Bric opiera się na produkcji win świeżych, o pełnym charakterze, ale jednocześnie niezbyt skomplikowanych. Są to wina, po które chętnie się sięga w towarzystwie. Każdy doceni harmonię ich smaku. Są wyważone w każdym mililitrze. Wygładzone niczym modelka w photoshopie.

Główne szczepy uprawiane przez rodzinę Bric to: rebula, sauvignonasse, malvazija, beli pinot, barbera, merlot i cabernet sauvignon. Jeśli rocznik był wyjątkowo udany, wytwarzane jest również wino z suszonych winogron, które fermentuje i dojrzewa w drewnianych beczkach.

Podczas mojej wizyty spróbowałem następujących win:

  • Frlanov (sauvignonasse) – rocznik 2015, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 13,5%. Wino z powodu regulacji UE straciło swą tradycyjną nazwę tokaj, Nazywano go już: sauvignon vert, zeleni sauvignon, friulano, tocai friulano, točaj a ostatnio nawet jakot. Zamieszanie trwa już ponad dekadę. Ostatecznie, coraz popularniejsza staje się nazwa „jakot”, która powstała ze starej nazwy czytanej wspak. Nazwę wymyślił i rozpropagował legendarny Stanko Radikon.
    Wino ma delikatną słomkową barwę z zielonymi odcieniami. Mieni się kryształowo, ale nie jest gęste. Zapach przywodzi na myśl trawy oraz polne kwiaty. Jest to świeże wino, ale czteromiesięczne dojrzewanie w akacjowych i dębowych beczkach sprawia, że czuć także dojrzałe owoce. W smaku uderza świeżość (niespodziewana po pełnym zapachu), zwłaszcza na początku. Następnie ustępuje mocnemu aromatowi suchych traw i akacji (wpływ drewnianych beczek). Smak jest średnio długi, zanika delikatnie.
  • Rebula – rocznik 2016, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 12,5%. Mocniejszy kolor niż w sauvignonasse, głębszy i ciemniejszy. Zapach przypomina o maceracji w drewnianej beczce. Przywodzi na myśl świeże zioła, przede wszystkim miętę. W smaku mocne. Najpierw uderza aromat ziół, z miętą na czele. Przykrywają nieco świeżość, która budzi się nieco później, daje o sobie wyraźnie znać, po czym zanika. Echo aromatu ziołowego  pozostaje długo w ustach.
  • Beli pinot – rocznik 2016, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 14%. Wino o barwie jasnego złota, błyszczące. Nieco gęstsze niż dwa poprzednie. Na szkle tworzy piękne łzy, nie strzępi się. Woń bardzo delikatna. Zapach przypomina świeże zioła lub koszoną łąkę. Smak pełny, po czym dochodzi świeżość, z którą się przeplatają do końca.
  • Malvazija – rocznik 2015, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 13%. Typowo dla odmiany wino o barwie jasnego złota, bystre i niezbyt gęste. Zapach jak na malvaziję delikatny z wyczuwanymi aromatami kwiatu akacji. Wino w smaku świeże ale jednocześnie pełne. Aromat delikatny, wyczuwalne nuty świeżych traw i ziół.
  • Merlot – rocznik 2013, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 13,5%. Wino o ciemno rubinowej barwie. Na brzegach dość szybko przechodzi w malinę. Niezbyt gęste. Tworzy nieliczne łzy na ściance. Kolor średnio głęboki i błyszczący. Woń delikatna, owoce (leśne i czarna porzeczka) oraz lekko zaznaczona wanilia. W smaku uderza świeżość, która doskonale pasuje do aromatu porzeczek. Wino dość lekkie, owocowe. Taniny wyczuwalne dopiero na finiszu.
  • Barbera – rocznik 2011, wytrawne, wino jakościowe, zawartość alk. 16% (!). Wino dojrzewa w dębowych beczkach. Po siedmiu latach od produkcji jest wypuszczane na rynek. Wysoka zawartość alkoholu oraz kwaskowość predysponują to wino do leżakowania. Wino gęste, ciemno bordowego koloru, wpada wręcz w czerń. Na brzegach wpada w piękny rubin. Na ściankach kieliszka tworzy gęste łzy. Zapach zaskakująco świeży, owocowy i lekki. Na końcu lekko drażni nos alkohol. Wino w smaku łagodne, pełne i świeże. Wino harmonijne do ostatniego posmaku. W stosunku do merlota dużo więcej głębi i intensywności smaku. Wysoki alkohol w ogóle nie przeszkadza. Najpierw czuć świeże owoce (wiśnie i leśne), ich słodycz. Następnie dochodzą taniny, które pogłębiają smak. Na końcu dochodzi jeszcze owocowa świeżość. To wino, które jest wizytówką winnicy i oddaje podejście do winiarstwa rodziny Bric .

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 20 września, 2018 by in Winnice.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: