SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Słoweńskie wino w liczbach

Urząd statystyczny Republiki Słowenii opublikował ciekawe dane dotyczące wina.

Według urzędu, Słowenia pozostaje krajem wina (vinska dežela). Statystyczny Słoweniec w ciągu roku wypija 39,3 litra wina i tylko 26 litrów piwa. Dla porównania spójrzmy na dane GUS. Statystyczny Polak w 2017 roku wypił aż 98,5 litrów piwa oraz jedynie 6,1 litrów wina (łącznie z miodami pitnymi). Spożycie wina wykazuje w Polsce tendencję spadkową, gdyż w roku 2015 było to 8,6 litrów na osobę.

Wróćmy jednak do Słowenii. Z danych wynika, że Słoweńcy chętniej piją wina białe z 827 400 hektolitrów wypitych w roku handlowym 2015/2016, aż 575 400 hektolitrów stanowiły wina białe (około 70%). Również w produkcji przodują białe odmiany z podobnym stosunkiem jak przy konsumpcji. W omawianym okresie całkowita produkcja wina w Słowenii wyniosła 823 100 hektolitrów, z czego wina białe stanowiły 568 900 hektolitrów (69% produkcji). Przy tym poziomie produkcji i konsumpcji wina, Słowenia była w 99,5% samowystarczalna.

Jednak w kolejnym roku dane uległy znaczącej zmianie. W roku handlowym 2016/17 produkcja wina w Słowenii spadła aż o 160 000 hektolitrów w stosunku do roku poprzedniego. Przy czym konsumpcja również spadła, ale w dużo mniejszym stopniu, z 827 400 hektolitrów na 810 800 hektolitrów. Z tego względu samowystarczalność zaopatrzenia w wino osiągnęła poziom 81,8%. Natomiast statystyczny Słoweniec wypił w tym okresie 38,6 litrów wina, czyli jedną butelkę mniej (0,7l).

Jednak urząd statystyczny dokonuje jedynie analizy produkcji i konsumpcji wina opartych na danych ze sprzedaży w handlu. Charakterystyką Słowenii są jednak producenci niezawodowi, którzy zaopatrują w wino swoją rodzinę, znajomych jak również lokalną społeczność. Z tego względu dane o produkcji i konsumpcji mogą być niedoszacowane. Co nie zmienia faktu, że obserwowany jest w Słowenii trend spadku spożycia wina, podobnie jak w innych krajach winiarskich (np. we Francji).

Równie ciekawa jest infografika zamieszczona na stronie urzędu. Ukazuje jakie odmiany uprawia się w poszczególnych regionach. Na uwagę zasługuje fakt, że dotychczas jedynie w regionie Primorje uprawiano więcej odmian czerwonych niż białych. To jednak już historia. Obecnie w regionie Primorje uprawia się więcej odmian jasnych winogron (około 52%). Nieoczekiwanie uprawa ciemnych odmian wzrosła w regionie Posavje, gdzie stanowiła 56% upraw wszystkich szczepów.

szczepy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 27 września, 2018 by in Aktualności.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: