O Białej Krainie pisałem już w ostatnim wpisie dotyczącym wina metliška črnina. Ten odcięty od pozostałej Słowenii zakątek żyje swoim życiem. Zupełnie jakby nie potrzebował reszty kraju. Czas i krajobraz zlewają się tu w jedno subtelne trwanie.
Rzeka Kolpa w Białej Krainie. fot. Tomo Jeseničnik, źródło: slovenia.info
Kraina łagodności ma wpływ również na ludzi. Widocznie rzeźbiła ich przez wieki, szlifując wszystkie ostre krawędzie. Taki jest właśnie Martin Pečarič, rolnik ze wsi Čurile, która znajduje się nad Metliką, ledwie 2 km od centrum miasta. Rodzinne gospodarstwo Pečarič zajmuje się głównie uprawą winorośli oraz produkcją wina. Oprócz tego, starają się żyć w sposób jak najbardziej zrównoważony i samowystarczalny. Hodowla zwierząt jedynie na własne potrzeby oraz elektrownia słoneczna są tego wyrazem.
Miniwinnica nad Metliką, fot. Jošt Gantar, źródło: slovenia.info
Gospodarstwo prowadzi Martin wraz z żoną Poloną. Polona jest z zawodu słowenistką, jednak kilka lat temu porzuciła etat w liceum, aby pomagać mężowi prowadzić gospodarstwo. Martin w żartach zastanawia się, czy zrobiła to z miłości do pracy czy do dyrektora. Podział obowiązków miedzy małżonkami jest dość jasny. Martin zajmuje się rolą i produkcją wina, Polona natomiast administracją firmy – od promocji po degustacje. Podczas degustacji gości częstuje winem i domowymi wypiekami, a także słoweńską poezją, nadając wieczorowi duchowego wymiaru.
Winnice w Białej Krainie, fot. Jošt Gantar, źródło: slovenia.info
Martin stara się wykorzystać do maksimum lokalne warunki. Produkuje oba tradycyjne cuvee – belokranjec oraz metliška črnina. Z win czerwonych najważniejsze lokalne odmiany: modra frankinija (blaufränkisch) oraz portugalka (portugais noir). Poza tym robi wina musujące (penina) metodą klasyczną – linia Rosalija, oprócz tradycyjnego białego wytrawnego, znajdziemy tu także półwytrawne, rose oraz czerwone. Do produkcji białych musujących używa chardonnay oraz lokalną odmianę kraljevina (portugais rouge), z kolei czerwone i rose powstają z modrej frankinji (blaufränkisch). Na potrzeby swoich win musujących Martin zaadoptował starą piwnicę, gdzie butelki leżakują podzielone rocznikami w metalowych koszach.
Gospodarstwo Pečarič
Jednak crème de la crème winnicy Pečarič są wina z późnych zbiorów, nazywane w Słowenii winami specjalnych jakości (vina posebne kakovosti) lub winami z predykatem (predikatna vina). O tej klasyfikacji pisałem już na moim blogu (tu). Wina te są podzielone w winnicy Pečarič na dwie linie. Linia Botricija są to wina z późnego winobrania (pozna trgatev) oraz wybór (izbor). Nazwa serii odnosi się do szlachetnej pleśni (botritis cynerea), która musi się pojawić na przejrzałych gronach, aby móc wytworzyć wina z predykatem. Z kolei linia Žlahtni opoj (szlachetny zachwyt) są to wina z jeszcze większą ilością predykatu. Znajdziemy tu wina zbierane jako wybór jagód (jagodni izbor), wybór suchych jagód (suhi jagodni izbor), wino lodowe (ledeno vino) oraz wino z suszonych winogron (vino iz sušenega grozdja). Cena, podobnie jak smak, powala.
Najwięcej win sprzedaje się na miejscu w przydomowym sklepiku
Próbowane przeze mnie wina oddają charakter Martina. Są łagodne, jakby nieśmiałe. Pomimo chłodniejszego klimatu, jego wina nie mają wysokiej kwaskowości, co sprawia, że są bardziej harmonijne. Opis degustacji:
– Rosalija- rocznik 2014. Białe wytrawne wino musujące (penina), wyprodukowane metodą klasyczną, zawartość alkoholu 12,5%. Białe wino Rosalija wytwarzane jest z odmian chardonnay oraz kraljevina (portugais rouge). Wino o pięknym złotym kolorze z tysiącami drobnych bąbelków. Delikatny zapach typowy dla penin. Wino w smaku również delikatne, niezbyt kwaśne ale bardzo harmonijne. Niestety krótkie echo. Całość świeża i elegancka.
– Modra portugalka (portugais noir)- rocznik 2018, wytrawne, zawartość alk. 11,5%. Młoda portugalka z bieżącego rocznika. Po tym winie tradycyjnie poznaje się czy rocznik będzie udany. Kolor wina przejrzysty malinowy. Barwy żywe, świeże. Mimo wszystko wino gęste, tworzy na ściankach kieliszka gęste łzy. Zapach owocowy i dość ostry. Można wyczuć aromaty truskawkowe i malinowe, a także melonowe i gruszkowe. W smaku wino delikatne, bez tanin. Raczej krótki smak, który uderza w nuty mineralne. Dla miłośników bardzo młodych win, jako alternatywa dla beaujolais nouveau.
– Modra frankinija (blaufränkisch) – rocznik 2017, wytrawne, jakościowe, zawartość alk. 12,5%. Jest to wino, które zostało tegorocznym zwycięzcą festiwalu modrej frankiniji w Sevnicy. Sevnica to rodzinne miasto Melanii Trump, pisałem już o tym na blogu (tu) oraz dla Tygodnika Powszechnego (tu).
Wino koloru karmazynowego z lekkim fioletowym odblaskiem. Bardzo żywa barwa. Na brzegach przechodzi w kolor buraczkowy. Łzy na ściankach tworzą się pomału ale licznie. Delikatny zapach owocowy przywodzi na myśl leśne owoce (jeżyny, jagody). Aromat jest przyjemny i delikatny. Wino w smaku lekkie i świeże, czuć subtelne taniny. Mimo tego dominują aromaty owocowe (dojrzałe leśne owoce). W ustach pełny aromat, choć wino jest niezbyt długie.
– Sivi pinot (pinot gris)- rocznik 2016, wytrawne, jakościowe, zawartość alk. 14%. Wino koloru pastelowego morelowego. Widać świeżość w tworzących się pęcherzykach na dnie i ściankach. Niezbyt gęste, szarpie się na ściankach. Pachnie zaskakująco świeżo jak na sivi pinot, można wyczuć aromaty świeżych ziół i owoców (morela). Jednak w smaku wino zaskakuje swoją pełnością. Bardzo harmonijnie zbudowane. Smak jest intensywny i średnio długi. Wybijają się aromaty dojrzałych owoców i suchej trawy (to zapewnie pozostałość po drewnianej beczce). Echo przyjemne, gdyż dochodzi świeża kwaskowość.
– Traminec (traminer)- rocznik 2017, wytrawne, jakościowe, zawartość alk. 13,5%. Wino koloru jasno słomianego, wpadającego w białe złoto. Gęste, tworzą się liczne, drobne łzy na ściankach szkła. Pachnie świeżo, wyczuwalne aromaty owoców (gruszka), traw i kwiatów, aromat jest wyraźny ale nie drażni nosa. W smaku wino pełne, aromatyczne i owocowe jednocześnie. W przeciwieństwie do innych próbowanych przeze mnie traminców, w tym dominują nuty owocowe (znów gruszka). Wino o bardzo harmonijnym smaku, jednocześnie (jak większość win Pečarič) trochę nieśmiałe, delikatne.
– Rumeni muškat (yellow muscat)- rocznik 2017, półsłodkie, jakościowe, zawartość alk. 10%. Wino koloru białego złota, pięknie błyszczące. W porównaniu do poprzedniego wino mniej gęste, choć również tworzy piękne łzy, jednak tu spływają szybciej po ściance. Wino pachnie typowo dla muškata kwiatami. Tak jak pozostałe wina Pečarič, zapach jest delikatny i nie drażni. W smaku słodkie, trochę za bardzo jak dla mnie. Chyba przydałoby się więcej świeżości. Aromat powideł różanych jest wspaniały. Do mniej słodkich deserów (szarlotka, sernik) w sam raz.
– Botricija laški risling (welschriesling) – rocznik 2013, b. słodkie (70g cukru), wybór (izbor), zawartość alk. 12%. Wino w kolorze starego złota, gęste i błyszczące. Tworzy bardzo gęste łzy na ściankach kieliszka. Delikatnie pachnie predykatem i rodzynkami, czuć także miód i suszone owoce. W smaku delikatne i harmonijne, słodkie oczywiście. Da się wyczuć aromaty słomy i suszonych ziół, a na końcu miód. Wino do słodkich deserów, np. tortów, ciast z kremem. Mniam!