SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Pullus modra frankinja (blaufränkisch) 2005

SLIKE KLET VINKO 115

Piwnica Pullus, fot. materiały prasowe

Ptujska piwnica wyprodukowała jedynie 2000 butelek tego wina. Winnice z których zbierano owoce leżą na najlepszych parcelach Slovenskih Goric. Winorośl rośnie na skalistych margielowych ziemiach, co daje winu bardzo przyjemną mineralność. Rok 2005 był wymagający dla winiarzy w Słowenii. Lato było chłodne a jesień deszczowa. Z otrzymanych owoców enolog Bojan Kobal miał niełatwe zadanie stworzyć wino, które utrzymałoby wysoki poziom poprzednich roczników.
MapaWina pullus

O szczepie modra frankinja, znanemu w Polsce pod niemiecką nazwą blaufränkisch lub węgierską kékfrankos pisałem już we wpisie „Niebieska królowa” oraz „Sevnica – rodzinne miasto Melanii Trump”. Pomimo, że odmiana ta kojarzona jest głównie z Austrią oraz Węgrami to według naukowców z niemieckiego instytutu Juliusa Kühna w Geilweilerhofu pochodzi z terenów dzisiejszej Słowenii, a dokładniej słoweńskiej Styrii. Dzięki wysokiej kwaskowości nadaje się do leżakowania, a pełnię swoich możliwości odkrywa po przynajmniej 5-6 latach dojrzewania. Mnie trafiło się wino, które było wypuszczone na rynek w 2010 roku po pięcioletnim dojrzewaniu. Leżakowało najpierw 20 miesięcy w dębowych barrique a potem w stalowych tankach. Czy w takim razie, po kolejnych 9 latach w butelce jest to wino dojrzałe czy już po prostu stare?

IMG_2303

 

Na pierwszy rzut oka wino w kieliszku wygląda zaskakująco świeżo. Bardzo ciemny szkarłat, który w głębi wygląda prawie jak czerń, przywodzi na myśl merlot lub cabernet sauvignion z regionu Primorska. Na brzegach odcienie ceglaste przypominają, że mamy do czynienia z winem dojrzałym. Wino bardzo gęste, ślady na ściance kieliszka spływają leniwie po czym zastygają. Bukiet wina niezwykle intensywny i złożony. W pierwszej kolejności czuć nuty owocowe, z bardzo wyraźną jeżyną, by chwilę później ustąpić miejsca wiśni. W tle kompozycję dopełniają nuty waniliowe i czekoladowe, efekt leżakowania w dębowych beczkach. W ustach intensywność aromatów nieco się

IMG_2309

zmniejsza, choć nadal dominują nuty owocowe dopełniane korzennymi. Wino zaskakująco świeże co jest zasługą zarówno kwasowości jak i mineralności, która daje o sobie znać igraszką na języku. Wspaniały balans i długie echo stawiają kropkę nad i. Wino wspaniale dojrzało, jest mocne, krzepkie i intensywne.
IMG_20190210_161317m

Według producenta najlepiej sprawdzi się do dań z wołowiną. Ja sparowałem je z wołowym gulaszem i kaszą gryczaną. Faktycznie dobre połączenie. Wino swoją świeżością i korzennością doskonale uzupełniło posiłek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 11 lutego, 2019 by in Słoweńskie wina.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: