źródło: organizator festiwalu
Dolina Vipawy jest jednym z najciekawszych turystycznie regionów Słowenii. Doskonale wpisuje się w słoweńską strategię rozwoju turystyki, która koncentruje się na promocji kraju jako zielonej, butikowej i zrównoważonej destynacji. Nic dziwnego, że Lonely Planet umieścił Dolinę Vipawy na liście “Best in Europe 2018 Top 10 Destination”, zaznaczając, że jest to nieodkryty jeszcze klejnot Europy.
źródło: organizator festiwalu
Faktycznie, słoweński region nadmorski (Primorje) cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów głównie za sprawą zatłoczonej Istrii oraz ekskluzywnej Goriška brda (Collio). Dolina Vipawy pozostaje wciąż nieco zapomniana. Jednocześnie wydaje mi się, że jakość win i gastronomii przerosła już ofertę Istrii i może równać się z Goriška brda (Collio), jednocześnie ceny nie są tak absurdalnie wysokie. Kilku vipawskich winiarzy już zostało światowymi gwiazdami, a ich wina goszczą na stołach najlepszych hoteli i restauracji na świecie. W końcu, Dolina Vipawy może poszczycić się największą ilością autochtonicznych odmian winorośli w Słowenii, a np. zelen staje się coraz bardziej popularny także za granicą.
źródło: organizator festiwalu
Jednak najlepiej miejscowych frykasów próbować na miejscu. Piękno tutejszych krajobrazów jest bowiem najlepszą scenerią z możliwych. Okazją będzie odbywający się po raz 13. festiwal „Okusi vipavske” czyli vipawskie smaki. Podczas dwudniowego festiwalu zaprezentują się lokalni winiarze, oliwiarze i restauratorzy. Rewia smaków odbędzie się w renesansowym pałacu Zemono, w którym mieści się najlepsza słoweńska restauracja według przewodnika Gault-Millau – Pri Lojzetu. Pałac wygląda niczym przeniesiony z Toskanii i podkreśla śródziemnomorski urok Doliny.
źródło: organizator festiwalu
Swój udział zapowiedziało 45 winiarzy z Doliny Vipawy, wśród nich Burja, Pasji rep czy Guerila. Bardzo mnie cieszy, że będę mógł w końcu spróbować ich win, ponieważ są to uznane na świecie piwnice. Nie mogę się doczekać także pozostałych, gdyż poziom w Dolinie jest bardzo wysoki i zapewne znajdzie się kilka światowej klasy butelek.
Festiwal odbędzie się w dniach 12-13 maja w Vipawie. Program jest naprawdę bogaty. Organizatorzy stawiają na lokalne i sezonowe produkty. Będzie więc zdrowo i ekologicznie, a przede wszystkim smacznie.
Zaproszenie od organizatorów:
Więcej informacji na stronie festiwalu.