SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Vipawskie smaki – z pogranicza Alp i Adriatyku

Okusi_Vipavske_2017_05

źródło: organizator festiwalu

Dolina Vipawy jest jednym z najciekawszych turystycznie regionów Słowenii. Doskonale wpisuje się w słoweńską strategię rozwoju turystyki, która koncentruje się na  promocji kraju jako zielonej, butikowej i zrównoważonej destynacji. Nic dziwnego, że Lonely Planet umieścił Dolinę Vipawy na liście  “Best in Europe 2018 Top 10 Destination”, zaznaczając, że jest to nieodkryty jeszcze klejnot Europy.

Okusi_Vipavske_2017_06

źródło: organizator festiwalu

Faktycznie, słoweński region nadmorski (Primorje) cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów głównie za sprawą zatłoczonej Istrii oraz ekskluzywnej Goriška brda (Collio). Dolina Vipawy pozostaje wciąż nieco zapomniana. Jednocześnie wydaje mi się, że jakość win i gastronomii przerosła już ofertę Istrii i może równać się z Goriška brda (Collio), jednocześnie ceny nie są tak absurdalnie wysokie. Kilku vipawskich winiarzy już zostało światowymi gwiazdami, a ich wina goszczą na stołach najlepszych hoteli i restauracji na świecie. W końcu, Dolina Vipawy może poszczycić się największą ilością autochtonicznych odmian winorośli w Słowenii, a np. zelen staje się coraz bardziej popularny także za granicą.

Okusi_Vipavske_2017_02

źródło: organizator festiwalu

Jednak najlepiej miejscowych frykasów próbować na miejscu. Piękno tutejszych krajobrazów jest bowiem najlepszą scenerią z możliwych. Okazją będzie odbywający się po raz 13. festiwal „Okusi vipavske” czyli vipawskie smaki. Podczas dwudniowego festiwalu zaprezentują się lokalni winiarze, oliwiarze i restauratorzy. Rewia smaków odbędzie się w renesansowym pałacu Zemono, w którym mieści się najlepsza słoweńska restauracja według przewodnika Gault-Millau – Pri Lojzetu. Pałac wygląda niczym przeniesiony z Toskanii i podkreśla śródziemnomorski urok Doliny.

Okusi_Vipavske_2017_01

źródło: organizator festiwalu

Swój udział zapowiedziało 45 winiarzy z Doliny Vipawy, wśród nich Burja, Pasji rep czy Guerila. Bardzo mnie cieszy, że będę mógł w końcu spróbować ich win, ponieważ są to uznane na świecie piwnice. Nie mogę się doczekać także pozostałych, gdyż poziom w Dolinie jest bardzo wysoki i zapewne znajdzie się kilka światowej klasy butelek.

Festiwal odbędzie się w dniach 12-13 maja w Vipawie. Program jest naprawdę bogaty. Organizatorzy stawiają na lokalne i sezonowe produkty. Będzie więc zdrowo i ekologicznie, a przede wszystkim smacznie.

Zaproszenie od organizatorów:

Więcej informacji na stronie festiwalu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 8 Maj, 2019 by in Aktualności, Enoturystyka.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: