SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Na grzańca do Słowenii

Świąteczny jarmark w Bled (źródło: www.slovenia.info; autor: Matej Vranič)

Świąteczny jarmark w Bled (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Matej Vranič)

 

Zaczyna się grudzień. W Słowenii jest to tradycyjnie czas zabawy, dlatego nazywa się go Wesoły Grudzień (sł. Veseli december). Przed świętami w wielu miejscowościach organizowane są przedświąteczne jarmarki (sł. božicni sejem), gdzie ludzie kupują świąteczne upominki. Naturalnie, niska temperatura nie sprzyja dłuższym spacerom, dlatego lepiej niż rękodzieło sprzedaje się grzane wino. Co roku grzaniec (sł. kuhano vino), zarówno biały jak i czerwony jest bestsellerem wszystkich jarmarków w kraju. Oto krótka podpowiedź, dokąd można się wybrać, aby spróbować słoweńskiego wina w zimowej odsłonie:

Maribor, źródło: www.slovenia.info; autor: Matej Vranič

Świąteczny jarmark w Mariborze, źródło: http://www.slovenia.info; autor: Matej Vranič

  • Maribor – Czarodziejski Grudzień (sł. Čarobni december) w stolicy Styrii zaczyna się wraz z zapaleniem świątecznych lampek w centrum 25. listopada. Organizowane są dwa jarmarki w centrum miasta: na św. Mikołaja (3-6.12.2016) oraz świąteczny (22-24.12.2016), gdzie można nabyć rękodzieło oraz ekologiczną żywność. Przez cały miesiąc organizowane są koncerty i inne atrakcje (cały program, także w języku angielskim i niemieckim). Grzanego wina najlepiej spróbować w centrum miasta przy jarmarkach (Trg svobode, Grajski trg) lub na bulwarze na rzeką Drawą (Lent).
Portorož (źródło: www.slovenia.info; autor: Ubald Trnkoczy)

Portorož (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Ubald Trnkoczy)

  • Portorož – Wszystkie słodkości życia (sł. Vse sladkosti življenja), czyli Wesoły Grudzień bez śniegu. Nad Adriatykiem w kurorcie Portorož jarmark jest organizowany od czwartku do niedzieli, a w ostatnim tygodniu grudnia codziennie. Na jarmarku dostępne są domowe rękodzieło, kosmetyki i wyroby kulinarne (oliwa z oliwek, pirańska sól, marmolady, miód i zioła). Naturalnie, grzańce z nadmorskich win również. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie poniedziałek 26.12.2016. W hotelu Kempinski odbędzie się festiwal win musujących oraz koncert pop-chóru a’capella Perpetuum Jazzile. Program w języku słoweńskim, angielskim i włoskim
Lublana (źródło: www.slovenia.info; autor: D. Wedam)

Lublana (źródło: http://www.slovenia.info; autor: D. Wedam)

  • Lublana – Świąteczny Jarmark (Praznični sejem) trwa od 25.11.2016 do 01.01.2017. To największy i najbardziej znany jarmark w Słowenii. Na bulwarze wzdłuż rzeki Ljubljanicy ustawione są budki z gastronomią, winem oraz upominkami. Cały jarmark opisałem wcześniej we wpisie Wesoły grudzień. Obszerny program dostępny jest w kilku językach.
Kranjska Gora (źródło: www.slovenia.info; autor: Jošt Gantar)

Kranjska Gora (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Jošt Gantar)

  • Kranjska Gora – Alpejska Wioska (Alpska vasica). Wesoły grudzień w narciarskim kurorcie w Alpach trwa od 27.11.2016 aż do 11.01.2017. Jarmark jest otwarty od piątku do niedzieli. Oprócz tego organizowane są liczne inne atrakcje dla całych rodzin. Szczegółowy program, również w języku angielskim.
Bled (źródło: www.slovenia.info; autor: Franci Ferjan)

Bled (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Franci Ferjan)

  • Bled – Świąteczna promenada (Praznična promenada). Bled to nieformalna turystyczna wizytówka Słowenii, oprócz stolicy Lublany i nadmorskiego Piranu miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. Nowy prezydent USA, Donald Trump, odwiedzając jeden jedyny raz Słowenię wraz ze swoją żoną (wówczas narzeczoną) przyjechał właśnie do Bledu. W miasteczku jarmark działa codziennie od 02.12.2016 aż do 08.01.2017. Pełny program w kilku językach.

Każde z tych miejsc ma swoją specyfikę. Wszędzie jednak przywita nas gościnność, dobre wino i tradycyjna muzyka. Naturalnie, świątecznych jarmarków w całym kraju jest dużo więcej. Wymieniłem jedynie kilka najbardziej znanych. Warto zobaczyć choć jeden z nich. Jednak Słowenia jest tak mała, że można zrobić prawdziwe jarmarkowe tournée.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 1 grudnia, 2016 by in Enoturystyka.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: