SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Stara winorośl (Stara trta)

DSC_0774_01A właściwie najstarsza żyjąca winorośl na świecie. Liczy sobie już 440 lat. W roku 2004 została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Czym ucieszyła styryjskie serca i zyskała międzynarodową sławę. Od 1995 roku prowadzony jest rejestr miejsc, gdzie została zasadzona winorośl pochodząca z łozy najstarszej na świecie. Wśród krajów z całego świata jest również Polska. W 2003 roku zasadzono jej pnącza w Malborku. Oprócz naszego kraju „klony” starej winorośli rosną również w: Austrii, Francji, Japonii, Niemczech, Australii, Luskemburgu, Danii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Szwajcarii, Hiszpanii, na Malcie, Serbii, Izraelu, na Węgrzech oraz Watykanie. Akcja światowej inwazji staruszki z Mariboru przybiera na sile i pomaga promować Słowenię jako kraj winiarski. W dodatku nie jest to zagraniczny szczep, jakiś pospolity chardonnay czy riesling, tylko jeden z najstarszych słoweńskich szczepów – žametna črnina albo modra kavčina (obie nazwy są poprawne). Wchodzi w skład narodowego cuvee zwanego cviček, które jest produkowane jedynie w Słowenii, a dokładniej w rejonie Posavja.DSC_0773_01

Owoce pochodzące ze starej winorośli nie są jednak mieszane z innymi. Co roku winorośl daje od 35 do 55 kilogramów owoców. Wino jest następnie wlewane do butelek o pojemności 250ml, których kształt zaprojektował najlepszy słoweński designer, Oskar Kogoj. Szacuje się, że w tym roku napełni się jedynie ok. 100 takich butelek. Raczej nie znajdziecie tego wina w centrum handlowym ani w dobrze zaopatrzonej winotece. Butelki są używane jedynie jako protokolarny prezent.

Dla bardziej powszechnych turystów została otworzona winoteka w budynku przy którym rośnie winorośl. Można tam nabyć doskonałe wina (równiez chardonnay i rieslingi), produkowane w regionie Podravje.

Trzy razy w roku organizowane są winiarskie festiwale, nawiązujące do starej winorośli. Pierwszy to wiosenne porządkowanie pnączy rośliny. Kolejny to trgatev, czyli winobranie, zwykle na przełomie września i października. Natomiast 11 listopada tzw. martinovanje, czyli dzień św. Marcina (kiedy sok zamienia się w młode wino). W tym roku festiwal z okazji winobrania odbędzie się w dniach 20-29 września, a zakończy go zbieranie owoców z najstarszej winorośli na świecie. Program znajduje się tutaj.

4 comments on “Stara winorośl (Stara trta)

  1. Pingback: Słowenia - mały wielki kraj winiarski. Gość Damian Buraczewski SlovVine.com | Radio Kulinarne

  2. Pingback: Maribor | Erynia w trasie

  3. Pingback: Słowenia – po słonecznej stronie życia (1) – Vinisfera

  4. Pingback: Frešer – rześko! – Vinisfera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 10 września, 2013 by in Enoturystyka and tagged , , , , , , , , , .
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: