SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Królowa słoweńskiego wina 2017

fot. Jure Zauneker

fot. Jure Zauneker

W piątek, trzynastego (sic!) stycznia 2017 odbyła się koronacja nowej królowej słoweńskiego wina. 21. królową została Maja Žibert z miejscowości Šentrupert w regionie Dolenjska. Przez cały 2017 rok nowa królowa będzie promować słoweńskie wino, kulturę oraz turystykę w kraju i zagranicą. Królową koronował minister rolnictwa Dejan Židan, który w swoim wystąpieniu zaznaczył ważną rolę, którą odgrywa królowa wina w słoweńskim winiarstwie.

Maja Žibert urodziła się w 1993 roku w miejscowości Novo mesto. Studiuje turystykę na uniwersytecie w Mariborze. Jest przedstawicielką studenckiego samorządu, działa także w kulturalnych i turystycznych stowarzyszeniach, była wolontariuszką w międzynarodowych projektach. Przy tym wszystkim znajduje jeszcze czas dla swojej pasji czyli muzyki. Maja jest wokalistką w muzycznym zespole Lilith. Trzy lata temu została również wybrana księżniczką cvička, tradycyjnego wina z regionu Dolenjska. Dworska kariera jest więc w rozkwicie.

Winem 21. królowej została modra frankinja premium, rocznik 2015 z winnicy KZ Krško. O tym bardzo ciekawym winie, uprawianym głównie w regionie Posavje pisałem już we wpisie o Sevnicy.

Nowa królowa w swoim przemówieniu zaznaczyła, że będzie kontynuować misję swoich poprzedniczek oraz zapewniła ministra o poparciu winiarzy w walce o słoweński teran, na który ostrzy sobie zęby Chorwacja. Przed nową królową zapowiada się więc bardzo pracowity rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 18 stycznia, 2017 by in Aktualności.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: