SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Wielka włóczęga po Istrii cz.1

F008924-koper_jost_gantar_11_orig_jpg-photo-m

Nabrzeże w Koprze, fot. Jošt Gantar, źródło: slovenia.info

W ostatnim czasie mój blog został nieco zapomniany i pokrył się cieniutką warstwą wirtualnego kurzu. Co wcale nie oznacza, że w polsko-słoweńskim świecie winiarskim nic się nie działo. Wręcz przeciwnie! Na front populizatorski słoweńskiego winiarstwa w Polsce ściągnąłem posiłki: sześcioro dziennikarzy i blogerów. Wraz z izbą turystyczną w Portorožu musieliśmy sprostać niełatwemu zadaniu, jakim było w ciągu zaledwie trzech dni pokazać winiarską i kulinarną ofertę Słoweńskiej Istrii polskim gościom.

Zadanie było tym trudniejsze, że tematem wyprawy był zrównoważony rozwój turystyki i rolnictwa. Prezentacja oferty tego typu nie powinna być więc robiona w pośpiechu. Według mnie dążenie do równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym, społecznym i ochroną środowiska jest wpisane w charakter Słowenii. W końcu Słowenia jako pierwsza na świecie została ogłoszona „zieloną destynacją turystyczną” przez holenderską organizację Green Destinations, a Lublana została w 2016 roku wybrana „europejską zieloną stolicą”. Słoweńska Organizacja Turystyczna bardzo prężnie promuje zrównoważoną turystykę. Nie ma trudnego zadania, gdyż Słowenia jest w istocie bardzo zrównoważona, nie trzeba więc niczego na siłę tworzyć i wymyślać, a jedynie pokazać światu. Zrównoważone winiarstwo – rzemieślnicze i ekologiczne – staram się prezentować na blogu w pierwszej kolejności. Jest to podejście, które daje winu wartość dodaną, przeciwstawne winiarstwu przemysłowemu, gdzie głównym argumentem wina jest niska cena.

F011593-koper_1559_180604_vp-photo-m

Piwnica w Vinakoper, fot. Vid Ponikvar, źródło: slovenia.info

Dążenie do równowagi, harmonia w życiu i pracy jest chyba najlepiej widoczna na Słoweńskiej Istrii. Bliskość morza łagodzi klimat i ludzkie charaktery. Fale Adriatyku w cierpliwym rytmie zmniejszają stres i napięcie. Stąd pewnie wielu Słoweńców jest gotowych na dwugodzinną jazdę samochodem tylko po to aby przejść się po plaży i wypić kawę na bulwarze. Dlatego nie mogło być  inaczej: pierwsza współorganizowana przeze mnie dziennikarska wyprawa do Słowenii odbyła się nad Adriatykiem, a umożliwiła mi to izba turystyczna w Portorožu.

Na słoweńskiej Istrii uprawia się przede wszystkim odmiany refošk (refosco d’Istria) oraz malvazija (malvasia). Obie odmiany łącznie stanowią 3/4 lokalnej produkcji. Sądząc po nowych nasadzeniach, ich udział w produkcji będzie się wciąż powiększał. Poza nimi w istryjskich winnicach można spotkać jeszcze: merlot, cabernet sauvignon, sivi pinot (pinot gris), rumeni muškat (yellow muscat), cabernet franc, chardonnay oraz cipro. Cipro to lokalny autochton, choć nawet na Istrii jego zasięg ogranicza się do ok. 5ha. Okazał się największym zaskoczeniem podczas degustacji. Należy do rodziny muscatów. Produkuje się z niego czerwone i różowe słodkie wina. Różowe wino tej odmiany z piwnicy Mahnič zostało oficjalnym winem Portorožu. Nazwano je Portorose, co nawiązuje do włoskiej nazwy kurortu i charakterystycznego dla odmiany aromatu różanego.

IMG_20191014_173420

Tak dojrzewa wino w stylu śródziemnomorskim

Program zwiedzania zaczęliśmy we flagowej piwnicy Istrii – Vinakoper. W latach socjalistycznej Jugosławii był to jedyny producent wina w regionie. Do dziś pozostaje największym wytwórcą wina w słoweńskiej Istrii. Sama piwnica w Koprze zrobiła na mnie spore wrażenie, a przecież sporo już piwnic widziałem. Stare pomieszczenia zostały bardzo gustownie odnowione, a kombinacja kamiennych ścian, białego sufitu i czerwonej terakoty nadaje śródziemnomorskiego uroku. W pomieszczeniach winiarni został otwarty butik o nazwie Hiša Refoška (Dom Refosco). Można tam nabyć wina także od innych wytwórców, co jest godnym uznania przykładem wzorowej współpracy w celu promocji lokalnego winiarstwa. Produkty od Vinakoper zawsze uważałem za bardzo solidne i były one często moim sklepowym wyborem. Dobra wiadomość jest taka, że wkrótce wina z Kopru pojawią się w Polsce. A to za sprawą firmy Orbico, która została wyłącznym importerem tych win do Polski. Z niecierpliwością czekam więc na ich debiut nad Wisłą.

IMG_20191014_175149

Degustacja w Vinakoper

Z Kopru udaliśmy się kilka kilometrów „w głąb” lądu do wsi Marezige. Znajduje się tam pierwsza w Słowenii fontanna wina z pięknym punktem widokowym na Zatokę Triesteńską. Niestety, dotarliśmy tam po zachodzie słońca i zamiast widoku na morze przywitała nas neonowa czerwona gwiazda na monumencie oddającym hołd partyzantom Tity. Sama fontanna to ściana z której wyprowadzone są cztery krany. Przy zakupie dwóch żetonów (cena żetonu to 1,5€) otrzymuje się dodatkowo kieliszek i praktyczną torebkę, aby po degustacji mieć wolne ręce. Fontanna oferuje trzy wina od Vinakoper oraz najlepszy refošk z festiwalu tej odmiany Praznik refoška.

F011816-praznik_refoska_1309_180520_vp-photo-m

Refošk z widokiem, który nas ominął, fot. Urban Urbanc, źródło: slovenia.info

Po udanych degustacjach udaliśmy się na kolację do pobliskiej gospody „Karjola”. Karjola w lokalnym dialekcie oznacza taczkę, a sama nazwa nawiązuje do taczek używanych na pobliskich polach solankowych do transportu zebranej soli. Gospoda okazała się typowym tej klasy słoweńskim lokalem. Oferuje tradycyjne, bardzo smaczne, dania w niemoralnie olbrzymich porcjach. Przyznaję, polegliśmy wszyscy.

Wkrótce kolejne części istriańskiej odysei.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 22 października, 2019 by in Aktualności, Enoturystyka and tagged , , , , , , , , , , , , .
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: