SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Rekordowe winobranie z najstarszego na świecie krzewu winorośli

mIMG_4722

Stara Winorośl w tym roku obrodziła rekordowo

W niedzielę 22 września odbyło się w Mariborze uroczyste winobranie z najstarszej na świecie winorośli. O historii Starej Winorośli (Stara trta) rozmawiałem latem z jej opiekunem Sanislavem Kocutarem a wywiad ukazał się na portalu Czas Wina. Już wówczas Stane wspominał, że zapowiada się bardzo dobry rocznik, być może rekordowy. Rzeczywiście, po zebraniu wszystkich gron okazało się, że pobito rekord z roku 1991. Stara Winorośl dała 107 kg owoców! Mówimy tu o krzewie, którego wiek określa się na 400-450 lat. Niestety, choć wina w tym roku będzie około 70 litrów (280 butelek o pojemności 2,5dl) to i tak spróbują go nieliczni. Wino ze Starej Winorośli nie jest bowiem dostępne w sprzedaży. Służy jako dar protokolarny dla możnych i sławnych tego świata.

vino stare trte

Wino z najstarszej na świecie winorośli, fot. Hiša Stare trte

Sama impreza odbyła się już po raz 33. Z roku na rok się rozkręca, przyciągając tłumy turystów ze Słowenii oraz z zagranicy. W tym roku krótka relacja z winobrania pojawiła się nawet w TVN24. Coraz większa popularność winobrania sprawia, że organizacja wydarzenia robi się z każdym rokiem bardziej oficjalna. Trybuny, media, zaproszeni goście i tłumy turystów otaczają krzew, który jeszcze 40 lat temu umierał w zapomnieniu. Dziś uroczyste winobranie przypomina pogański kult natury w stylu telewizyjnego show. Na „ołtarzu” mężczyźni w niebieskich fartuchach sprawnie obierają owoce skupiając na sobie uwagę tysięcy par oczu. Przed publicznością owoce są wyciskane w staromodnej prasie. Następnie papka trafia w ręce winiarza, który produkuje to niezwykle rzadkie wino. Już od wielu lat zaszczyt ten przypada Janezowi Valdhuberowi, wykładowcy na wydziale rolniczym oraz właścicielowi winnicy Falot. Spotkałem go przy busie na zapleczu domu Starej Winorośli. Kartka za szybą samochodu informowała, że przewozi owoce z najstarszej na świecie winorośli. Po dotarciu do piwnicy Falot wino będzie macerowane około 10 dni, po czym zostanie przewiezione do budynku wydziału rolniczego na Meranovo, gdzie pierwszą szkołę winiarską założył arcyksiążę Jan Habsburg, w Słowenii znany jako Najvojvoda Janez. Tam następuje winifikacja i butelkowanie wina z winorośli, która owocowała już w czasie, gdy w Polsce wybierano pierwszych królów elekcyjnych.

Jak widać historia i tradycja nierozerwalnie splatają się z winobraniem w Mariborze. Stane Kocutar zapewniał mnie, że Winorośl jest w świetnej kondycji i może żyć kolejne 400 lat. Pytanie, ile czasu będzie wciąż owocować? Tego nie wie nikt. Warto więc wybrać się choć raz do Mariboru, aby być świadkiem winobrania Starej Winorośli. Tymczasem zapraszam do galerii zdjęć z 33. winobrania Starej Winorośli.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: