SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Karmazynowy pirat – Berce modri pinot 2018

Pinot noir czyli po słoweńsku modri pinot (niebieski pinot). Choć odmiana ta doskonale się czuje w chłodniejszych regionach to bardzo ciekawe efekty daje również w obrębie klimatu śródziemnomorskiego. Trzeba tylko uważać, żeby jej nie „przepalić”. Dolina Vipavy jest miejscem, gdzie alpejskie powietrze temperuje nieco żar śródziemnomorskiego słońca. W Dolinie jest nawet winiarz, Matjaz Lemut, który całkowicie poświęcił się pinotom. Jego wina Tilia są obecne w Polsce i z tego co widziałem, zostały całkiem dobrze przyjęte.

Rodzina pinotów to bardzo ciekawe szczepy. W Słowenii najpopularniejszą odmianą jest szary pinot – sivi pinot (pinot gris), w Podravju daje świetne wina, które daleko w tyle zostawiają popularne tam rieslingi i białe sauvignony. Mniej popularny jest biały pinot – beli pinot (pinot blanc), a wina z tej odmiany nie wzbudzają większych emocji. Zupełnie inaczej ma się sprawa z modri pinot (pinot noir). Modri pinot jest w środowisku traktowany jak ikona. Sacrum, do którego dostęp mają nieliczni. Narażę się teraz, ale wielbiciele pinot noir przypominają mi religijnych fundamentalistów, którzy werdykt o winie wydają na podstawie doktryny. Guru zasiada w Burgundii, a jego popkulturowym wcieleniem stał się Miles Raymond, główny bohater amerykańskiego filmu „Bezdroża”. Uprzedzenia wobec merlota i bezgraniczne uwielbienie pinot noir zainfekowało winiarski świat po premierze tego filmu. Mnie osobiście na wizję degustacji wina z tego szczepu nie miękną nogi. Z kolei presja środowiska, żeby kochać je w tylko jednym określonym stylu wręcz drażni. Staram się podchodzić do wina naiwnie, bez większych uprzedzeń i oczekiwań. Oczekiwania w degustacji wina mogą strasznie boleć.

Ponieważ od dziecka nie przepadam podążać za samozwańczą elitą, a moje egalitarne serduszko buntuje się przy każdej próbie narzucenia kanonu, bardzo rzadko mam okazję rewidować moje uprzedzenia wobec winiarskiej ikony jaką niewątpliwie stał się pinot noir. Po prostu rzadko próbuję wina z tego szczepu. Ostatnio jednak w moje ręce dostał się modri pinot 2018 z winnicy Berce w Dolinie Vipavy.

Bez większego przekonania nalałem wino do kieliszka. Jego karmazynowy kolor pewnie przypadłby do gustu wielbicielowi tej odmiany, na mnie nie zrobił większego wrażenia. Przy prawie czarnej barwie refoska, cabernet sauvignon, merlot czy barbery, modri pinot wygląda jak, za przeproszeniem, lura. Trochę ciemniejszy od cvicka i zwiastujący dużo owoców w marmoladzie. Wino w kieliszu miało z kolei aromat bardzo pieprzny i zielony, zupełnie nietypowy dla tej odmiany, z wyczuwalną wędzonką, która świadczy o wykorzystaniu beczki. A beczka, tu muszę się zgodzić z sektą pinotowców, to stąpanie po bardzo cienkim lodzie. Mało jest odmian, które tak ciężko jest uprawiać i tak łatwo zepsuć stosując drewniane beczki w winifikacji. A wiele słoweńskich (zapewne nie tylko) piwnic ma do tego nadprzyrodzony wręcz talent. Ku mojemu zaskoczeniu wino okazało się bardzo dobre. Owocowe aromaty z ostrym, zielonym akcentem, które mnie najbardziej przypominają liście i łodygi jeżyn. Czuć taniny, ale utrzymują się na poziomie, który nie zabija owocu. Wiem, że sekciarze byliby tym winem mocno zniesmaczeni. Przy założeniu, że wiedzieliby z jakiej odmiany je zrobiono. Bo obiektywnie rzecz ujmując to bardzo dobre wino i pewnie przy degustacji w ciemno niejeden pinotista miałby się z pyszna, gdyby się dowiedział po fakcie z jakiego szczepu je zrobiono. Dlatego czasem warto zejść z utartych ścieżek i pozostawić za sobą uprzedzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 21 czerwca, 2020 by in Wino tygodnia and tagged , , , , , , , , .
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: