Aby ułatwić uprawianie enoturystyki, czyli turystyki związanej z winiarstwem, tutejsza izba turystyczna utworzyła tzw. winne szlaki (vinske ceste). Każdy z winorodnych podregionów ma przynajmniej jednen oznaczony szlak winny. Są to brązowe kierunkowskazy z nazwą szlaku zachęcające do opuszczenia drogi głównej i skierowania się na węższe dróżki. Przy tych szlakach znajdują się winnice, piwnice z winem, winoteki oraz tzw. vinotoče (rozlewnie wina). Do takiej rozlewni przyjeżdża się przed ważną imprezą, jak urodziny czy ślub, po czym „tankuje się” kilka kanistrów wina. W pozostałych miejscach można kupić także wino butelkowane. Przed kupnem możemy degustować kilka rodzajów wina. W piwnicy Zlati Grič, ekspedientka nalała mi kilka kieliszków, po czym opowiadała o każdym winie przed degustacją. Kupiłem jedną butelkę, degustacja i przekąska nie były dopisane do rachunku. W największych i najstarszych winnicach organizuje się również aukcje wina archiwalnego. Największą kolekcją starych win, jak również najstarszym winem pochwalić się może piwnica w Ptuju.
Dla zagranicznych turystów słoweńska izba turystyczna wydała katalog „Winne szlaki Słowenii”. Katalog został wydany w języku angielkim i niemieckim. Jest to przewodnik turystyczny dla wielbicieli wina. Opisane zostały wszystkie trzy główne regiony winiarskie oraz czternaście podregionów wraz z ich turystyczną ofertą. Oprócz tego zawiera także cenne informacje o kulturze winiarskiej oraz przedstawia bliżej kilka większych winnic. Znajdziemy tam również informacje o produktach regionalnych, lokalnych speciajnościach kulinarnych, restauracjach, bazie noclegowej oraz centrach informacji turystycznej. Na marginesie do każdego z regionów znajdują się informacje kontaktowe do kilkudziesięciu winnic.
Nadzór merytoryczny nad publikacją został powierzony etnologowi dr Janezu Bogataju oraz sommelierowi i degustatorowi wina Jožetu Rozmanu. Poniżej znajduje się publikacja w języku angielskim w formacie pdf: