SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Gramy z Orkiestrą!

vino stare trte

Butelka wina Starej Winorośli projektu Oskara Kogoja, fot. Domen Grögl, źródło: TIC Maribor

Chyba nie ma drugiego takiego fenomenu na świecie jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jeszcze jako nastolatek w harcerskim mundurze i berecie na głowie zbierałem pieniądze jako wolontariusz. Na emigracji co roku robimy z żoną przelew na konto Fundacji. Jurek Owsiak dokonał rzeczy niesłychanej w historii Polski i należą mu się za to największe słowa uznania.

Od samego uznania konto Fundacji jednak nie zyska. Sam, na emigranckim chlebie, też raczej nie byłbym w stanie wiele zmienić. No chyba, że popuści się wodze wyobraźni. Wówczas nie ma rzeczy niemożliwych. Ach! Gdybym tylko miał jakąś cenną, unikalną rzecz, aby ją oddać na aukcję Orkiestry… Na przykład wino z najstarszej na świecie winorośli (Stara trta). Niestety, Słoweńcy wolą nim honorować cesarzy, papieży czy gwiazdy Hollywoodu. W takim towarzystwie o polskim blogerze nikt nawet nie pomyśli. I nawet tytuł Winiarskiego Blogu Roku niewiele tu pomoże.

mIMG_4722

Bogato obrodziła

Śmiałe marzenia i brutalna rzeczywistość. Choć czasem los się delikatnie uśmiechnie. Kilka zbiegów okoliczności w takim małym kraju jak Słowenia daje iskierkę nadziei. Następnie kilka kilometrów wydeptanych na korytarzach prowadzących do gabinetów Ważnych Ludzi. Kilkadziesiąt maili bez odpowiedzi i podobna ilość nieodebranych telefonów. Pisma, listy i spotkania. Wreszcie przychodzi decyzja: burmistrz Mariboru wesprze darem wina ze Starej Winorośli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!

F013705-dji_0101-Dražen Štader

Widok na Lent w Mariborze, fot: Dražen Štader, źródło: slovenia.info

Po raz pierwszy w historii ta niepozorna buteleczka będzie licytowana na aukcji! Stara Winorośl ma już ponad 400 lat i w sumie nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze owocować. Ostatni sezon był rekordowy, roślina dała 107kg owoców. Zwykle zbiera się około 40-50kg. Choć tegoroczny rekord jest dobrą wiadomością, to mnie osobiście trochę niepokoi. Ogromny wysiłek nie pozostaje przecież bez wpływu na stan rośliny. Choć opiekun winorośli Stanislav Kocutar zapewniał mnie, że staruszka jest we wspaniałej kondycji, to pytanie o jej możliwości dalszego owocowania wciąż się pojawiają w słoweńskich rozmowach. Oby polska aukcja nie okazała się ostatnią…

IMG_3773

Tak czy inaczej, okazja do nabycia wina Starej Winorośli prędko się nie powtórzy. No chyba, że komuś lśni na horyzoncie nowe konklawe albo koronacja. Aukcja jest organizowana przez Sztab WOŚP Kraków 10 stycznia 2020 w krakowskim Hotelu Apis. W inicjatywę szczerze włączył się na polskiej stronie Radek Froń (blog paragrafwkieliszku.pl) za co jestem mu niezmiernie wdzięczny.

Mam nadzieję, że dzięki temu darowi konto Fundacji wzbogaci się o ładną sumę. Siema!

One comment on “Gramy z Orkiestrą!

  1. Pingback: Jak zobaczyć najstarszą winorośl na świecie. Listy ze Słowenii #61 - Travel Magazine - Felietony

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: