SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Pullus – historia smaku

Ptuj nocą

Ptuj nocą. Materiały prasowe Pullus.

Ptuj to niezwykle malownicze miasteczko położone nad rzeką Drawą, z zamkiem, który góruje nad pomarańczowymi dachami starych domów. Przez stulecia Ptuj rywalizował z pobliskim Mariborem o palmę pierwszeństwa w Styrii. W XIX w. Maribor stał się głównym miastem regionu i kontynuował rozwój, przechodząc przez rewolucję przemysłową. Ptuj zaś pozostał na uboczu. W związku z tym, zachował się unikalny przedindustrialny charakter urbanistyczny. Historia jest tu obecna na prawie każdym rogu, a sięga ona czasów rzymskich. Pierwsza wzmianka o Ptuju pochodzi z 69 r. n.e., kiedy to zgromadzone w Ptuju legiony wybrały Wespazjana na cesarza Imperium Rzymskiego, a następnie rozpoczęły trimfalny marsz na Wieczne Miasto.

Wejście do piwnicy. Materiały prasowe Pullus

Wejście do piwnicy. Materiały prasowe Pullus.

Historia Ptuja to również historia winiarstwa, które zostało prawdopodobnie zapoczątkowane przez Rzymian. Świadczą o tym amfory i inne naczynia związane z winiarstwem z okresu rzymskiego znalezione podczas prac archeologicznych w Ptuju i najbliższej okolicy. Jednak za datę powstania pierwszej winiarskiej piwnicy uważa się rok 1239, kiedy to założony został klasztor Zakonu Braci Mniejszych. Braciszkowie w celach liturgicznych i nieco bardziej przyziemnych zajmowali się również produkcją wina. Przyklasztorna piwnica do dziś funkcjonuje, jednak nie jest ona udostępniana zwiedzającym. Szeroko otwarta dla turystów jest nieco młodsza, mieszczańska piwnica. Piwnica ta jest skarbcem słoweńskiej tradycji winiarskiej z najstarszym winnym archiwum w całym kraju. Tutaj przechowywane jest najstarsze słoweńskie wino z tzw. Złotej Winorośli z 1917 roku. Przed wojną równie stare, a może i starsze wina były przechowywane także w Mariborze. Jednak wojna nie oszczędziła mariborskiej piwnicy. Po zajęciu miasta przez Niemców, żołnierze opanowali bary i piwnice. Również miejską, która należy do jednych z największych piwnic miejskich w Europie. Wehrmacht dzielnie świętował wiktorię, opróżniając piwnicę ze wszystkich win. Łącznie z tymi najstarszymi, pochodzącymi z XIX wieku. Wieści o możliwościach wehrmachtu dotarły również do Ptuja. Właściciel piwnicy kazał zamurować wejście do archiwum i zastawić świeży mur największą beczką z winem. Fortel się udał i archiwum doczekało alianckiej ofensywy. Niestety, podczas alianckiego nalotu, bomba trafiła w dziedziniec pod którym znajdowała się  zamurowana komnata. Wiele butelek zostało zniszczonych, a najstarsze ocalałe egzemplarze pochodziły z 1917 roku. Podczas zwiedzania piwnicy można zobaczyć odbudowane archiwum ptujskiej piwnicy.

Beczki w ptujskiej piwnicy. Materiały prasowe Pullus.

Beczki w ptujskiej piwnicy. Materiały prasowe Pullus.

Pomimo ogromnego bagażu tradycji, ptujska piwnica śledzi nowoczesne trendy w winiarstwie. Kierownictwo słusznie uznało, że równie ważne co dokonania poprzednich pokoleń, są rozwój i własny wkład w historię firmy. Już od kilku lat ptujska piwnica współpracuje z najlepszymi enologami z całego świata, a głównym enologiem jest młody Bojan Kobal. Bojan wpuścił dużo świeżego powietrza do starej piwnicy. Dzięki temu ptujska piwnica została uznana za najlepszą słoweńską piwnicę roku 2013. Dumą Ptuja jest zaś sauvignon, który zdobywa złote medale co roku na mistrzostwach tego szczepu w Brukseli. Natomiast bestsellerem pozostaje od dziesięcioleci Haložan. To lokalne wino, jest najpopularniejszym cuvee w Słowenii, stanowiącym nieodzowny składnik špricera obok gazowanej radenskiej. Cena Haložana za litr w sklepie nie przekracza 3€.

Wzgórza w okolicach miasta Ptuj. Materiały pras. Pullus.

Wzgórza w okolicach miasta Ptuj. Materiały prasowe Pullus.

Podczas wizyty udało mi się spróbować następujących win:

Ranfol – rocznik 2010, wytrawne, wino wysokiej jakości. Kolor zielonkowo-żółty. W aromatach można wyczuć zioła, liście i świeże owoce. W smaku wino świeże, owocowe, delikatne i bardzo harmoniczne.

Sivi pinot – rocznik 2013, wytrawne, wino wysokiej jakości. Wino było macerowane przez 48 godzin w dębowych beczkach. Kolor łososiowy. W zapachu można wyróżnić owoce egzotyczne (głównie mango) i dojrzałe gruszki. W smaku owocowe, delikatne i harmonijne.

Sauvignon – rocznik 2013, wytrawne, wino wysokiej jakości. Wino, które składa się z owoców zbieranych podczas czterech oddzielnych winobrań. Wino o kryształowych odblaskach i delikatnym słomkowym kolorze. W zapachu mocne kwiatowe aromaty. Smak jest średniodługi, przyjemny, świeży i aromatyczny.

Renski riesling – rocznik 2012, półwytrawne, wino wysokiej jakości. Wino składające się w 80% z gron ze zwykłego winobrania i w 20% z późnego. Delikatny kolor zielonkawo-żółty. Pachnie ziołami i trawami. W smaku owocowe (dzika brzoskwinia). Smak trwa średnio długo, jest delikatny i bardzo harmonijny.

Traminec serii G – rocznik 2009, wytrawne (14,5% alk.). Wino wyprodukowane z 50% owoców normalnego zbioru i w 50% z późnego zbioru. Intensywny kolor starego złota. Bardzo wysoki ekstrakt tworzący piękne łzy na ściance kieliszka. Intensywny zapach dzikiej róży. W smaku wydaje się słodkie, choć to wino wytrawne. Smak średniodługi, pełny i intensywny.

Chardonnay  – rocznik 2011, słodkie, wino specjalnej jakości (zbiór suchych owoców). Wino w kieliszu wzgląda jak płynne złoto, bardzo gęste, pełny ekstrakt. Zapach typowy dla późnych zbiorów, intensywny, suche owoce i rodzynki. W smaku średniodługie, słodkie, harmoniczne.

Winnice w okolicach miasta Ptuj. Materiały prasowe Pullus.

Winnice w okolicach miasta Ptuj. Materiały prasowe Pullus.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: