SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Zlati Grič – złoto Styrii

8311

Okolice miejscowości Slovenske Konjice są bardzo atrakcyjne turystycznie. Pałace, zamki i stare klasztory świadczą o długiej historii tego miejsca. Na północy rozciąga się masyw Pohorja, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Rogla, jeden z nowszych w Słowenii. Oprócz wyciągów oferuje także tor dla narciarzy biegowych, a także tor maszerski. Po aktywnym wypoczynku na śniegu, w drodze powrotnej można zatrzymać się w spa w miejscowości Zreče, gdzie narciarze mają zniżki na baseny i sauny. Latem można korzystać ze szlaków pieszych i rowerowych. Również największa okoliczna winnica jest doskonale przygotowana na przyjęcie turystów. Winnica Zlati Grič wkłada dużo wysiłku, aby stać się najbardziej przyjazną turystom winnicą w Słowenii. W okolicy już nie ma sobie równych. W ofercie turystycznej znajdziemy m.in.: zwiedzanie piwnicy i degustację win prowadzone przez sommeliera, karczmę na szczycie wzgórza, z widokiem na winnice, możliwość noclegu w jednym z apartamentów zlokalizowanym w starym dworze winiarskim, a także pole golfowe pośród winnic. Jest to z pewnością najbardziej kompleksowa oferta w tej części Słowenii, a być może w całym kraju.

Zlati Grič po polsku oznacza Złote Wzgórze. Uprawiane tu na 75ha winorośla, należą głównie do białych szczepów. Jesienią ich liście barwią się na żółto. Cała okolica wygląda jakby była pokryta złotem. Szczególnie dobry punkt widokowy znajduje się na tarasie restauracji. Popijając jedno z tutejszych win (np. konjičana), można kontemplować ten widok godzinami.

Sama piwnica powstała stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Najnowocześniejszy sprzęt do produkcji wina sprowadzono z Austrii. Technologia, która jest tu stosowana nie pozwala na dopływ powietrza podczas całego procesu, jest to tzw. proces beztlenowy. Dzięki temu, przy produkcji tutejszych win stosuje się o połowę mniej siarczanów niż podczas tradycyjnej produkcji, co sprawia iż wina te są zdrowsze i (nomen omen) bardziej naturalne. Produkuje się głównie wina białe, świeże i pitne. Z win czerwonych dostępne są jedynie dwa: modra frankinija i modri pinot. Ja podczas degustacji miałem okazję spróbować następujących win:

modra frankinija 2013, rose, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Ładny różowy kolor, z kryształowym błyskiem, bardzo przejrzyste, ostry kolor. Na ściankach tworzą się piękne łzy. W zapachu świeże owoce. Smak świeży, harmonijny, z wysoką kwaskowością, która może zbyt długo trwa i odsępuje. Koniec alkoholowy. Mimo wszystko przyjmne, pitnewino, zwłaszcza na letnie dni lub jako aperitif.

konjičan + savignion 2013, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Kolor jasny słomkowy, kryształowy, przejrzysty. Wino z wysokim ekstraktem, po zamieszaniu tworzy się dużo łez na ściankach. W zapachu kwiatowe (fiołki i róże) oraz owocowe (jabłka). Smak świeży, aromatyczny (owoce i kwiaty). Smak trwa średnio długo, jest delikaty i bardzo harmonijny. Mimo wszystko rocznik 2013 lekko rozczarowywuje w porównaniu do 2012. Poprzednik był bardziej aromatyczny, było czuć więcej kwiatów a całość była głębsza i mocniejsza. Nowsze wino jest świeższe i bardziej owocowe.

renski riesling 2012, półwytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Kolor zielonkawo-słomkowy, jasny, pastelowy. Również tutaj widoczny jest wysoki ekstrakt, poprzez tworzące się na ściance piękne łzy. W zapachu wino bardzo aromatyczne, ostre. Wybijają sie głównie zapachy kwiatowe. Czuć świeżość tego wina. W smaku wino kwiatowe, harmonijne, świeże. Jak na wino półwystrawne, przyjemnie słodkie. Kwaskowość czuć na finiszu. Pomimo wysokiego stopnia alkoholu (13%), wino delikatne i przyjemne.

traminec  2012, półsłodkie, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Kolor zielonkawo-żółty, pastelowy i delikatny. W zapachu najpierw czuć aromaty cytrusowe, a następnie kwiatowe (charakterystyczna dzika róża). Smak uderzający aromatem już od początku, trwa średnio długo, na końcu jeszcze wyostrza. Cukier niewybijający, całość harmoniczna. Wino z charakterem.

renski riesling 2011, słodkie, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Kolor zielonkawo-słomkowy, delikatny. W zapachu czuć aromaty owocowe, choć bardzo delikatnie. Smak również delikatnie owocowy (jabłko), dość krótki. Przyjemne, średnio harmoniczne (nieco za bardzo odstępują słodycz, kwaskowość i aromat, na szczęście nie czuć goryczki), niezobowiązujące i pitne wino.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: