SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Młodzież górą!

DSC_8233

Widok na Ptuj z górującym zamkiem

Poszedłem do kawiarni w przeciwległym skrzydle zamku. Pierwszy tej zimy śnieg poprószył dziedziniec. Ciepłe pomieszczenie kawiarni zamkowej pozwalało zapomnieć o temperaturze na zewnątrz. W przeciwieństwie do dawnej zbrojowni, gdzie odbywała się degustacja młodych win południowej Styrii. Po sześciu godzinach degustacji miałem już tylko ochotę na gorącą kawę w ciepłym miejscu. Przy barze stała grupka 30-35 letnich mężczyzn, którzy głośno komplementowali czarnowłosą barmankę. Piwo z ich szklanek znikało w słusznym tempie, humory więc coraz bardziej dopisywały. Przy stoliku obok siedziała grupa mężczyzn na oko dwukrotnie starszych. Swoje wino popijali niespiesznie, ale rumiane twarze świadczyły, że przyszli przed dłuższym już czasem.

– Ooooooooooooopa! – rozległo się męskie wycie i cztery szklany piwa spotkały się nad barem. Młodsi stuknęli się szkłem i przystąpili do konsumpcji nowej kolejki. Na chwilę kawiarniany gwar ustał. Ludzie obrócili głowy w stronę baru po czym kontynuowali przerwane wątki.

– OOOOOOOOOOOOPA!!! – rozległ się jeszcze donośniejszy ryk emerytów. Kieliszki zabrzęczały, a panowie zaczęli popijać swoje wino, ukradkiem zerkając na zaskoczonych mężczyzn przy barze. Ci na chwilę zamilkli, na ustach czarnowłosej barmanki zagościł nieśmiały uśmiech, przy stoliku w kącie ktoś lekko parsknął. Piwosze szybko się zmobilizowali i nabrali głęboko powietrza. – OOOOOOOPA!!! – zagrzmiało równie głośno. Teraz wszystkie oczy spojrzały na winolubów. Emeryci wstali z miejsc i jeszcze donośniej zaryczeli znajomą frazę. – To niesprawiedliwe panowie, was jest dwa razy więcej! – powiedział jeden z piwoszy. Dalej poleciało jak to zwykle w Słowenii po alkoholu bywa. Grupki się wymieszały, muzyka ucichła i zaczęto a’capella śpiewać stare pieśni.

Uwielbiam te małe winiarskie festiwale. Szczególnie za ich kameralność i niespotykaną na większych imprezach nieformalną atmosferę. Poza tym są bardziej dostępne dla nowych winiarzy, więc łatwiej zobaczyć nowe twarze. Najczęściej młodych rolników, którzy niedawno przejęli gospodarstwo od rodziców. Także tym razem pojawiło się kilku młodych, perspektywicznych wytwórców.

foto2

Uroš Kovačec (z lewej) i rodzina Vršič, fot. Rado Škrjanec

 

Vina Kovačec – Uroš przejął dwuhektarową winnicę w zeszłym roku. Dotychczas służyła ona rodzinie Kovačec do zaopatrywania swojej gospody w wino. Uroš widzi jednak potencjał lokalnego siedliska wykraczający poza stołowe wino do schabowego. Nic dziwnego, niektórzy sąsiedzi są już znanymi w kraju winiarzami. Uroš na festiwalu pojawił się z kilkoma młodymi winami, o owocowych aromatach i harmonijnej budowie. Połowę swojej winnicy ma zasadzone starymi, ponad trzydziestoletnimi krzewami odmian laški rizling (welschriesling), renski rizling (riesling) oraz rumeni muškat (yellow muscat). Oba rizlingi będą dojrzewały jeszcze nieco czasu w piwnicy. Znając siedlisko i próbując młodych win spod ręki Uroša, można oczekiwać ciekawego efektu.

Bakus – rodzina Vršič z winogradnictwem związana jest od końca XIX wieku. Gospodarzem jest Stanko, który jest również wykładowcą na wydziale rolnictwa i biotechnologii Uniwersytetu w Mariborze. Jako naukowiec, Stanko zajmuje się bardziej winogradnictwem niż winiarstwem, ale jego dzieci coraz bardziej przejmują wodze w piwnicy. Na festiwalu pojawili się z kupażem  muscat ottonel  z dobrze znanym w Polsce solaris. To chyba pierwsza winnica w Słowenii, która odważyła się sięgnąć po tzw. nowe hybrydy. Co prawda odmiany hybrydowe są jeszcze nielegalne, ale właśnie trwa proces ich rejestracji. Wino bizgec było całkiem przyjemne. Ewidentnie solaris ma w Słowenii przyszłość.

foto1

Klemen Konrad (z lewej) i Marko Breznik (z prawej) w towarzystwie winiarskich księżniczek, fot. Rado Škrjanec

Vina Breznik – typowe dla tego obszaru wina półsłodkie produkuje rodzina Breznik. Właściciele prowadzą gospodę i gospodarstwo agroturystyczne. Marko, student winogradnictwa, przygotowuje się do przejęcia winnicy. Obecnie winorośl rośnie na 3 hektarach, wyłącznie jasne szczepy: chardonnay, traminec (tramminer), laški rizling (welschriesling), rumeni muškat (yellow muscat).

Vina Konrad – z pewnością marketingowe odkrycie tegorocznego festiwalu. Klemen Konrad gospodaruje na zaledwie 2 ha i jest na początku swojej winiarskiej drogi. Mimo to, wokół niego,  niczym planety wokół Słońca, krążyli bardziej doświadczeni winiarze. Aparycja gwiazdy rocka, niezachwiana pewność siebie i sympatyczne usposobienie są gwarancją jego rynkowego sukcesu. A wina? Tak, wina też są. I nawet nie będą w przyszłym sukcesie przeszkadzać.

foto4

Matej Rebernišek z sąsiadkami z winnicy Potrč, fot. Rado Škrjanec

Vina Rebernišek – mają swoją winnicę nieopodal Ptuja we wsi Mestni Vrh (Miejski Szczyt). Obecnie rozwija ją Matej, kolejny młody winiarz w tej okolicy. W swojej niewielkiej winnicy Matej ma posadzone szczepy sauvignon blanc, modri pinot (pinot noir) oraz rumeni muškat (yellow muscat). Mnie najbardziej odpowiadał sauvignon. Zrobiony w klasycznym dla tego regionu stylu: świeży i zielony. Chętnie spróbuję go za kilka miesięcy, bo bardzo mnie ciekawi jak się w tym czasie rozwinie.

foto3

Andrej Sajko z winnicy Kobal i autor tekstu, fot. Rado Škrjanec

Oprócz tych nowych odkryć swoje nowe roczniki zaprezentowali producenci już mi znani: Frešer, Kobal, Pullus i Zavec. Frešer przyjechał ze swoim jedynym świeżym winem – kupażem Rizoznojčan. Pullus zaprezentował nowy rocznik Haložana, solidny jak zawsze. Kobal i Zavec zaprezentowali nowe roczniki sivi pinot (pinot gris) oraz sauvignon blanc. Wina o sporym potencjale, choć w obu przypadkach bardziej do gustu przypadł mi pinot. Po raz kolejny mam wrażenie, że jest to odmiana trochę niedoceniana w tym regionie. Obecnie wszyscy skupiają się na sauvignon, choć według mnie obok šipona (furmint) to właśnie pinot gris daje w okolicy Ptuja najlepsze wina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: