SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Frešer – prawdziwa historia

frešer

Matjaž całą sobotę pracował w winnicy. Sezon turystyczny jeszcze się nie zaczął i byłem jedyną osobą czekającą przed salą degustacyjną winnicy Frešer. Zresztą, wiosna jest czasem wzmożonej pracy przy roślinach. Korzystając z pogody, winarze sadzą nowe krzewy. To, jakie szczepy posadzić, wcale nie jest łatwą decyzją. Nowe rośliny będą dawać owoce dopiero za kilka lat, a szczyt ich aktywności przyjdzie po paru następnych sezonach. Ciężko jest przewidzieć jaka wówczas będzie panowała moda wśród amatorów wina. Obecnie popularne są wina świeże i aromatyczne, lecz za kilka lat wszystko się może zmienić.

Spotkaliśmy się wieczorem, gdy słońce chowało się gdzieś za górami nad Slovenskimi Konicami. Nieco bliżej w dole widać doskonale Slovenską Bistricę.  Matjaž Frešer przyszedł prosto z winnicy, krokiem zdecydowanym i spiesznym, jakby miał nadzieję załatwić naszą sprawę szybko i wracać do swoich obowiązków. Wśród ludzi, którzy go znają uchodzi za tytana pracy. W wieku 28 lat sam prowadzi winnicę. Rodzice zostawili mu ją kilka lat temu, trochę na jego własne życzenie. To on namówił rodziców do złożenia wniosku o fundusze unijne na  przebudowę piwnicy i sali degustacyjnej. Będąc jeszcze studentem sam napisał projekt i go złożył. Okazało się, że projekt przeszedł, a rodzice przeraźili się tak dużej inwestycji. Matjaž przerwał więc studia i wrócił na wieś prowadzić gospodarstwo. Zrealizował inwestycję, zbudował markę i rozwinął rodzinny interes. Choć pierwsze pisane dokumenty świadczą, że rodzina Frešer produkowała wino od 1832 roku, to Matjaž był pierwszym, który nadał winnicy rynkowe znaczenie. W czasie, gdy inwestycja była w przygotowaniu, młody Frešer odbył serię podróży po europejskich winnicach. O produkcji wina wiedział wiele, o jego promocji nic. Podpatrywał, uczył się, szukał niszy. Do swojej maleńkiej wsi Ritoznoj, wracał pełen pomysłów na promocję i rozwój marki. Stworzył spójną komunikację wizualną, stronę internetową, bank wina. Jednak wszystkie te narzędzia marketingowe nie mogły zdecydować o sukcesie przedsięwzięcia. W przypadku Matjaža Frešera pozostały one jedynie środkami prowadzącymi do celu.

Tym celem jest nadanie swoim winom charakteru, który będzie jak podpis malarza pod obrazem. Wina Frešer miały być autentyczne, unikalne. Poprzez te wina chciał opowiedzieć historię swojego miejsca i czasu. Autentyzm to swojego rodzaju jego idea fixe we wszystkim co robi. Piękny bar, który wita gości w sali degustacyjnej, został wykonany przez niego i stryja. Drzewo zostało ścięte z lasu należącego do rodziny. Taca na której podaje gościom sery i wędliny wykonana jest z tutejszego białego marmuru. Kamień ten wydobywany był tu już w czasach rzymskich, a niedaleko Slovenskiej Bistricy znajduje się rzymski kamieniołom. Zresztą same wędliny i sery również są domowe. A Matjaž dobiera je w zależności od degustowanych win. Wina z kolei są ekologiczne. I nazwa ta nie jest chwytem marketingowym, który zwiększa sprzedaż zaniżając walory smakowe wina. Ekologia w przypadku win Frešer to podejście systemowe. To działania, które wymagają czasu i ogromnej wiedzy. Dzięki temu Matjaž osiąga wspaniałe wina, bez stosowania enologicznych sztuczek. Są efektem jego umiejętności, talentu i ciężkiej pracy.

W winnicy Frešer spróbowałem następujących win:

Laški riesling – rocznik 2011, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Zdobyło Złoty Medal na AWC Vienna. Kolor słomkowy, błyszczący. Nie „łzawi”. W zapachu wybijają się delikatne aromaty świeżych owoców. W smaku wino świeże, owocowe, dość krótkie. Można by rzec: nowoczesne i łatwe w piciu, zwłaszcza latem i w towarzystwie.

Sauvignon – rocznik 2012, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Wino poddane maceracji przez 24 godziny. Kolor wina delikatnie słomkowy. Pachnie świeżo: trawa i owoce. Aromat dobrze wyczuwalny. W smaku wino lekkie, harmonijne i świeże. Smak średnio długi. Wino bardzo przyjemne.

Renski riesling – rocznik 2011, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Wino w kieliszku błyszczy złotem. Zapach suchych owoców i nafty. W smaku zaskakująco świeże i owocowe. Na początku morelowe, finish cytrusowy.

Sivi pinot – rocznik 2011, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Wino o szczególnym znaczeniu dla rodziny Frešer. To właśnie o winie sivi pinot pochodzi pierwsza pisemna wzmianka z 1834 roku. Wówczas winnicę prowadził Markus Frešer. Kolor wina wzraźnie łososiowy. W zapachu wino świeże, owocowe (jabłka i morele). W smaku harmonijne, łagodne, średnio długie. Wyczuwalne aromaty sezamowo-orzechowe.

Chardonnay – rocznik 2009, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Wino linii pantheon w butelce magnum, zarezerwowanej dla najlepszych win. W kieliszku wino ma piękny złoty kolor, bardzo głęboki. Na ściankach tworzą się gęste łzy. Mocny, ale przyjemny zapach świeżej pomarańczy. Delikatnie także czuć drzewo. W smaku wino świeże, mineralne i owocowe (cytrusy). Smak wyrazisty, a jednocześnie harmonijny, średnio długi. Na finishu wanilia. Wino złożone w smaku, z bardzo ciekawym charakterem.

Modri pinot – rocznik 2011, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Kolor soku porzeczkowo-malinowego, na kieliszku tworzy piękne łzy. W zapachu wybija się aromat leśnych owoców i agrestu. Smak świeży i owocowy (głównie wiśnie, malina i ciemny agrest). Wino średnio długie, z ostrzejszą agrestową końcówką. Wino to doskonale nadaje się do żółtego sera dostępnego u Matjaža. Ser bowiem dojrzewał właśnie w winie szczepu modri pinot. Połączenie wręcz bajeczne.

Laški riesling – rocznik 2011, słodkie, wino specjalnej jakości – późny zbiór. Na koniec Matjaž zostawił coś specjalnego. Wina z późnych zbiorów to niewątpliwie specjalność słoweńskiej Styrii. Gęste i słodkie wina, jednocześnie bardzo harmonijne i długie. Laški riesling zawiera 160g cukru na 100ml wina. Miodzio! Mocny bursztynowy kolor. Na ściankach kieliszka tworzy piękne i gęste łzy. W zapachu mocne aromaty rodzynek, nieco jabłek i gruszek. W smaku zaskakująco delikatne, ale długie i mocne. Można rzec: zrównoważone i dojrzałe. Sam koniec świeży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: