SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Jeruzalem-Ormož – winiarska ziemia obiecana

logo-large

Prlekija to wysunięty najbardziej na wschód region Styrii. Znajduje się w widłach rzek Mury i Drawy. Między rzekami rozciągają się wzgórza Slovenske Gorice. Południowa część Slovenskich Goric tworzy winiarski podregion Ljutormer-Ormož. Nazwa się wzięła od dwóch głównych miejscowości, znajdujących się na przeciwległych końcach. Ormož zamyka region od południa, natomiast Ljutomer od północy. Mniej więcej pośrodku leży wieś Jeruzalem, centrum winiarskiej ziemi obiecanej. Porównanie to wcale nie jest na wyrost, ponieważ Ljutomer-Ormož posiada jedne z najlepszych na świecie warunków do produkcji białych win. Od dziesięcioleci winiarze z obu ośrodków rywalizowali między sobą o palmę pierwszeństwa. Choć pojawiały się również głosy, że jedynie zjednoczone wysiłki producentów zarówno z północy jak i z południa, przyniosą lepsze rezultaty dla całego regionu. Jednym ze zwolenników wspólnej drogi był Martin Puklavec. W 1934 roku został sekretarzem spódzielni winiarskiej w Ormožu. Bardzo szybko stał się siłą napędową rozwoju spółdzielni. Po drugiej wojnie światowej spódzielnię zamieniono w kombinat winiarski, a Martin Puklavec został jego dyrektorem. Zdecydowano wówczas o budownie nowoczesnej piwnicy, którą ukończono w roku 1967. Piwnica ma kształt okrągłej wieży, znajdującej się wewnątrz wzgórza. Ma 7 poziomów, na których odbywają się różne etapy produkcji wina. Na górze prasy, niżej cysterny i beczki. Jeszcze niżej archiwum. Dzięki poziomowej budowie piwnicy, wino jest toczone grawitacyjnie, bez użycia pomp. Marin Puklavec zmarł w 1969 roku, nie zdążywszy urzeczywistnić marzenia o połączeniu piwnic z Ljutomera i Ormoža. Udało się to dokładnie czterdzieści lat później jego synowi. W 2009 roki Vladimir Puklavec kupił obie piwnice i stał się największym producentem wina w Słowenii. W rękach rodziny Puklavec znajduje się obecnie ponad 600 ha winnic. Piwnica skupuje również owoce od mniejszych producentów (kolejne 500 ha), a dostawcy muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące jakości, przede wszystkim grona muszą być zbierane ręcznie i pochodzić wyłącznie z podregionu Ljutomer-Ormož.

Winnice w Jeruzalem, materiały prasowe P&F Wineries

Winnice w Jeruzalem, materiały prasowe P&F Wineries

Wraz ze zmianą właściciela nastąpiła modernizacja piwnicy. Zakupiono nowoczesne próżniowe prasy, wprowadzono monitoring każdej cysterny. Wino wytwarzane jest beztlenowo, wszystkie cysterny są chłodzone. Wszystko po to, aby enolodzy mięli doskonałą podstawę do produkcji win.  Motto głównego enologa Mitji Hergo brzmi: „nie mam wymówek, aby nie produkować najlepszego na świecie wina”. Rzeczywiście, najnowsza technologia, doskonałe warunki klimatyczne i ziemie, sprawiają, że poprzeczka jest postawiona wysoko.  Do rodziny Puklavec należą marki: Ljutomer, Jeruzalem-Ormoż oraz gomila. Wszystkie trzy są już dostępne w Polsce. Ponieważ odwiedziliśmy piwnicę Ormoż, degustowaliśmy głównie wina z tej właśnie piwnicy:

Podregion winiarski Ljutomer-Ormož, materiały prasowe P&F Wineries

Podregion winiarski Ljutomer-Ormož, materiały prasowe P&F Wineries

Muškatna penina – wino musujące na bazie szczepu muškat ottonel, rocznik 2012, półsłodkie. Wytworzone metodą charmat. Jest to wino aromatyczne, lekkie, bardzo przyjemne i delikatne. Pachnie kwiatami, zapach delikatny.

Sauvignon + sivi pionot – rocznik 2013, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Kolor delikatnie słomkowy, kryształowy. Zapachy ziół, traw i siana. Oba szczepy bardzo dobrze się czują na tym terenie. Sauvignon daje świeżość i lekkość, przyprawioną aromatami liści pomidora i bzu. Sivi pinot dodaje pełność i harmonię.

Šipon (furmint) – rocznik 2012, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Kolor słomkowy, bardziej wyraźny niż w poprzednim winie. Wino krystaliczne, pełne odblasków, na ściankach kieliszka tworzą się piękne łzy. Wino zachowuje swój świeży charakter, widać dużo maleńkich bąbelków CO2. Zapach kwiatów i cytrusów. Smak pełny i mocny, owocowy.

Laški riesling – rocznik 2012, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Kolor delikatny słomkowy. W zapachu wybijają się świeże owoce (jabłko, gruszka). W smaku harmonije, świeże, wyraźnie czuć dłuższą kwaskowość. Pomimo wysokiej zawartości alkoholu (13,5%), nie czuć go w smaku.

Chardonnay – rocznik 2012, wytrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Wino o delikatnym, pastelowym kolorze słomy, kryształowo czyste. Zapach delikatny, nieśmiały. Aromaty świeżych owoców: banan, brzoskwinia i melon. Smak również świeży. Bardzo harmonijny, jednak trochę za krótki. Wino lekkie i przyjemne w piciu.

Sauvignon (gomila) – rocznik 2012, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Gomila to nowa marka rodziny Puklavec, przeznaczona głównie dla segmentu HoReCa. Są to wina pełniejsze, nie tak lekkie jak z serii Jeruzalem-Ormoż. Wino bogate na ekstrakcie, tworzy na ściankach piękne łzy. Kolor delikatny słomkowy. Zapach mocny o aromatach kwiatowych. Wino w smaku pełne, eleganckie, a jednocześnie świeże. Wyraźnie czuć zieloną paprykę.

Šipon (Gomila) – rocznik 2012, wytrawne, wino najwyższej jakości (vrhunsko). Podobnie jak poprzednie, kolor delikatny słomkowy. W zapachu również delikatne. Czuć trawy i zioła. Smak pełny i harmonijny, lecz o wysokiej kwaskowości, co daje winu świeżość.

Renski riesling – rocznik 2012, wystrawne, wino wysokiej jakości (kakovostno). Kolor delikatny, słomkowy. Zapach również delikatny, owocowy (morele, brzoskwinie). W smaku wino świeże, harmonijne, z wyraźną kwaskowością.

Właściciel winnicy - Vladimir Puklavec z żoną i córkami, materiały prasowe P&F Wineries

Właściciel winnicy – Vladimir Puklavec z żoną i córkami, materiały prasowe P&F Wineries

Filozofia rodziny Puklavec to produkcja świeżych, lekkich i łatwych w piciu win. To wina delikatne, o sielskim charakterze, dobre na spotkania w gronie przyjaciół. Wina rodziny Puklavec dostępne są w USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Austrii, Niemczech, Rosji, krajach byłej Jugosławii, Czechach, Słowacjii, Chinach. Jest to słoweński producent wina, który odniósł największy sukces eksportowy. Jak już wspomniałem wina te dostępne są już również w Polsce: mają je w sklepie Monte di Vino oraz Pinot.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: