SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Winnice: Zisenbergovc – życie to teatr

IMG_3198m

Niewielka winnica należąca do rodzin Mohorko i Orešič położona jest na podpohorskim szlaku winnym (podpohorska vinska cesta). Jadąc ze Slovenskiej Bistricy do Mariboru po lokalnej drodze, należy skręcić w lewo w miejscowości Zgornja Polskava. Z prawej strony znajduje się stary park a w nim stoi barokowy pałac. Niegdyś pałac należał do rodziny Dietrichstein. Okoliczne winnice i piwnice również były ich własnością. Przed drugą wojną światową zarządzcą tych winnic był ojciec Josipa Mohorko. W dowód uznania za pracę, dostał kilka hektarów winnicy wraz ze starą piwnicą na własność. Winnica Mohorko leżała na południowym stoku góry Zisenberg. Po wojnie Josip Mohorko odziedziczył winnicę. Jednak wraz z nowym ładem rozpoczęła sie nacjonalizacja. Winnice rodziny Dietrichsteinów, a także innych winiarzy zostały zabrane przez państwo i weszły w skład kombinatu Bistrica. Również Josip Mohorko stracił swoją niewielką winnicę. Przez większość swojego życia starał się odzyskać ziemię. Dopiął swego dopiero w niepodległej Słowenii. Odzyskał winnicę w roku 2002. Zmarł w zeszłym roku. Pieczę nad winnicą przejęły jego dzieci: syn Jože i córka Petra Orešič.

Jože opracował niecodzienną koncepcję rozwoju winnicy. Postawił na …teatr. Jest to chyba jedyna winnica w Słowenii, która organizuje przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Wykuta w skale siedemnastowieczna piwnica staje się sceną wydarzeń kulturalnych. W ceny biletów jest wliczona  degustacja win. Istnieje możliwość zakupu butelki w piwnicy i zabrania jej do domu. Właściciele starają się również podtrzymywać stare tradycje winiarskie. Organizują wiele wydarzeń związanych z winiarstwem o których już zapominają więksi producenci. Można tu zobaczyć stawianie klopotca, tradycyjną trgatev czy martinovanje. Gospodarze częstują domowymi wędlinami i serem, tzw. narezek. Można również zorganizować piknik nad potokiem lub degustację na 50 osób. Wszystko to kosztuje wiele wysiłku, ale Jože i szwagier Miha podzielili się pracą. Miha dba o winnicę i produkcję wina. Jože stara się, aby piwnica była pełna interesujących wydarzeń.

IMG_3211m

Ciężko pracują również nad rozwojem winnicy. Cała winnica została odnowiona. Szczepy, które posiadają to: sauvignion, rumeni muškat, renski reisling, sivi pinot oraz modri pinot. Rozpoczęli również produkcję win musujących (penina) według klasycznej metody. Wina Zisenbergovc można nabyć jedynie na miejscu w piwnicy. Charakteryzują się harmonią smaku, świeżością i łatwością w piciu.

Za dwa miesiące w piwnicy odbędzie się premiera sztuki na podstawie książki Antona Iguliča. Przedstawienie opowiada o siedemnastowicznych procesach czarownic na terenie Styrii. Zapowiada się mocna rzecz!

2 comments on “Winnice: Zisenbergovc – życie to teatr

 1. Aga
  26 stycznia, 2014

  Od czasu do czasu zdarzy mi się tutaj zajrzeć i coś przeczytać… Słowenia coraz bardziej kusi, nie wiem co to jest ale czuję klimat tych miejsc…

  • dburaczewski
   27 stycznia, 2014

   To jednocześnie egzotyka i miejsca znane. Kultura alpejska, śródziemnomorska i nasza słowiańska. Bardzo szybko Polak znajdzie wspólny język ze Słoweńcem, a takie spotkania z ludźmi to wspaniała rzecz 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: