SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Martinovo

Pieter Bruegel (starszy) - "Wino w Dniu Świętego Marcina"

Doczekaliśmy się. Dziś mošt zmienia się w wino!

W całym kraju już od piątku (na wybrzeżu już od tygodnia) trwa tzw. martinovo, czyli święto na cześć św. Marcina. W całym kraju organizowane są zabawy, festyny oraz ocenianie win z tegorocznych zbiorów. Niestety, pogoda pozostawia wiele do życzenia. Nad morzem wieje burja, w Karyntii już pada śnieg (wyżej od 700m n.p.m.), Styria zalana jest zimnym deszczem. Ale przecież nic to! Młode wino i tak rozgrzeje słoweńskie serca.  Nawet zakładowa kantyna postanowiła ukłonić się tradycji i mogliśmy dziś jeść specjalność na Marcina, czyli gęś. Niestety, zbyt głeboki ukłon w stronę tradycji mógłby się skończyć smutno, więc do popicia była jak zwykle jedynie woda.

Święto wypada 11 listopada, czyli w dniu śmierci św. Marcina. I chyba tyle z winem ma wspólnego ów święty. Raczej go nie pił, gdyż był ascetą i pustelnikiem. Czas spędzał na niszczeniu pogańskich świątyń i świętych gajów. Samo święto młodego wina było znane już od czasów pogańskich jako święto dziękczynienia za urodzajne zbiory (takie winiarskie dożynki).

Oczywiście mošt sam się w wino nie zamieni. Potrzeba do tego księdza, a najlepiej biskupa aby „ochrzcił” młode wino. Po takim zabiegu, jego picie już nie jest grzeszne i można oddawać się mu do upadłego 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: