SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

God save the Queen!

W Słowenii co roku wybierana jest Królowa Wina (vinska kraljica). W tym roku wybór odbył się po raz osiemnasty. Korona królowej powędruje ze Styrii do regionu Primorska. Nową władczynią została Špela Štokelj ze wsi Planine nad Ajdovščino. Koronacja odbędzie się na początku stycznia. Przez kolejny rok nowa królowa będzie pomagać promować na świecie słoweńskie wina, winiarstwo, Słowenię jako cel enoturystyki, a także wpływać na wzrost kultury picia wina w kraju.

Królową wybrało jury powołane przez organizatorów Pomurskich Targów S.A. spośród jedenastu finalistek ze wszystkich trzech winorodnych krain Słowenii (np. dziewczyny z Lublany nie mogą startować w konkursie). Kandydatki musiały się wykazać erudycją, wiedzą o winach i winiarstwie w Słowenii, znajomością zasad oferowania i serwowania wina, a także wystąpić z publiczną prezentacją w języku słoweńskim i obcym. Przede wszystkim zaś muszą być z winarstwem związane. Rodzice Špeli mają winnicę, ona natomiast jest najmłodszą degustatorką wina w Słowenii. Obecnie studiuje architekturę krajobrazu na uniwersytecie w Lublanie, ale także razem z rodzeństwem pomaga rodzicom w winnicy.
Po koronacji, Špela będzie miała dużo pracy. Cytując klasyka: »Za parę dni to się dopiero zacznie: wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy…«

2 comments on “God save the Queen!

  1. Zblazowany Żuror
    3 grudnia, 2013

    Faktycznie krasna stwora;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: