SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Kalendarz imprez na cały rok

Portorož (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Ubald Trnkoczy)

Portorož (źródło: http://www.slovenia.info; autor: Ubald Trnkoczy)

Przywitaliśmy Nowy Rok, czas na snucie planów enologicznych wycieczek w roku 2017. Aby ułatwić sobie zadanie przygotowałem kalendarz winiarskich imprez w Słowenii:

Styczeń

– Wybór królowej – na początku stycznia dokonywany jest wybór Królowej Słoweńskiego Wina, szerzej o konkursie pisałem we wpisie „God save the Queen”. Królowa Wina przez okrągły rok pomaga w promocji słoweńskiego wina w kraju i za granicą. Każda z „urzędujących” monarchiń wybiera wino, któremu patronuje.

Luty

– Refuscus Mundi – festiwal wina refošk odbywa się na początku lutego w Izoli, uroczej miejscowości na wybrzeżu Adriatyku. Na festiwalu swoje wina prezentuje ok. 40 producentów ze Słowenii, Włoch oraz Chorwacji.

– Salon win musujących w Lublanie – w połowie lutego do stolicy kraju przyjeżdżają winiarze z całej Słowenii, aby zaprezentować swoje wina z bąbelkami. W ostatnich latach w Słowenii nastała prawdziwa moda na produkcję win musujących, zwłaszcza wśród młodego pokolenia winiarzy. Słoweńskie wino musujące zwane penina opisałem we wpisie „Gazem w wino”. W Polsce dostępne są chyba najlepsze peniny rodziny Istenič, pisał o nich niedawno na winicjatywa.pl Wojciech Bońkowski. Strona internetowa salonu. Mat. prasowe Istenič d.o.o.

Marzec

– Festiwal malwazji – kolejny festiwal poświęcony szczepowi wina regionu Primorska. Tym razem jest to odmiana biała. Festiwal odbywa się w połowie marca w jednym z miast słoweńskiego wybrzeża. Przez ostatnie trzy lata gościł w Portorożu. Informacje i program na stronie internetowej festiwalu w języku słoweńskim oraz włoskim.

Kwiecień

– Orange wine festival – międzynarodowy festiwal win naturalnych i pomarańczowych w Izoli odbywa się w połowie kwietnia. Edycja jesienna jest organizowana pod koniec listopada we Wiedniu. Na festiwalu swoje wina prezentują winiarze ze Słowenii, Gruzji, Włoch, Austrii, Węgier oraz Chorwacji. Strona festiwalu dostępna jest w czterech językach.

Wino pomarańczowe

Wino pomarańczowe

– Święto rebuli i oliwy (Praznik rebule in oljčnega olja) – na początku kwietnia warto zajrzeć do niewielkiego regionu Goriška brda w Primorju. Włoska część tego regionu nosi nazwę Collio i jest doskonale znana amatorom wina. Słoweńska Goriška brda również słynie ze swoich win, zwłaszcza rebuli oraz sauvignonasse, a także czereśni i oliwy z oliwek.

– Brda i wino (Brda in vino) – jest kolejnym wiosennym festiwalem wina w regionie Goriška brda. Podczas tego festiwalu swoje wina prezentują winiarze regionu z obu stron granicy. Poza winami można również skosztować lokalnych potraw oraz oliwy z oliwek.

– Festiwal wina Šempas (Festival vin Šempas) – Šempas to niewielka miejscowość niedaleko Novej Goricy. Znajduje się w dolnej części Doliny Vipavy, między trzema słynnymi regionami: Goriška brda, Kras oraz górna Dolina Vipavy. W czasie festiwalu organizowane są warsztaty oraz degustacje lokalnych win oraz oliwy z oliwek. Swoje produkty prezentują winiarze z całej Słowenii a także z zagranicy.

Maj

– Tydzień cvička (Teden cvička) – na początku maja w regionie Dolenjska (Posavje) organizowany jest festiwal tradycyjnego słoweńskiego cuvee. W trakcie festiwalu organizuje się ocenianie win, twórca najlepszego wina zostaje ogłoszony królem cvička. Aby królewska rodzina była pełniejsza co roku wybiera się także księżniczkę cvička, która dba o promocję tradycyjnego wina z Dolenjskiej.

– Smaki Doliny Vipavy (Okusi Vipavske) – jest świętem regionalnego wina i kulinaryki. Festiwal jest organizowany w pięknym dworze Zemono, wybudowanym w stylu włoskiego Renesansu. Górna Vipavska Dolina od dawna rywalizuje z regionem Goriška brda o palmę pierwszeństwa w słoweńskiej kulinaryce i winiarstwie. Warto zatem spróbować Vipavskiej. Strona internetowa festiwalu dostępna jest w językach słoweńskim, włoskim i niemieckim.

– Salon Sauvignon – ptujska piwnica od lat zdobywa międzynarodowe nagrody za swoje wina odmiany sauvignon blanc, dlatego nie dziwi, że to właśnie wokół tego szczepu organizowany jest festiwal w najstarszym mieście Słowenii. Salon jest świętem nie tylko wina, ale także kulinaryki oraz sztuki. Oprócz degustacji organizowane są również wystawy, koncerty oraz odczyty poezji. Strona festiwalu niestety dostępna jedynie w języku słoweńskim.

Ptuj nocą

Ptuj nocą

– Festiwal wina i czekolady Podčetrtek – dogmatyczni wielbiciele wina powiedzą, że nie łączy się go z czekoladą. Jednak cóż zrobić, jeśli Kozjansko słynie zarówno z win jak i z czekolady? Wina i czekolady będą prezentowane 6. maja w Podčetrteku. Jeśli to egzotyczne połączenie przypadnie komuś do gustu, to lokalni winiarze mają coś specjalnego: wino z czekoladą. Strona festiwalu w języku słoweńskim.

Czerwiec

– Festiwal modrej frankinii (Festival modre frankinje) – organizowany jest w połowie czerwca w Sevnicy, rodzinnym mieście pierwszej damy USA – Melanii Trump. Szerzej o mieście i winie modra frankinia pisałem we wpisie „Sevnica – rodzinne miasto Melanii Trump”. Aktualne informacje można znaleźć na stronie festiwalu.© Damian Buraczewski

– Mały festiwal wielkich win (Mali festival velikih vin) – pod koniec czerwca w stolicy regionu Dolenjska w Novo mesto odbywa się festiwal kulinarno-muzyczny. Na głównym rynku będzie można spróbować lokalnej kuchni oraz win, a także posłuchać muzycznych koncertów. Strona festiwalu.

Lipiec

– Święto wina i czosnku (Praznik vina in česna) – jeśli połączenie wina i czekolady było ekstrawaganckie to co dopiero to: wino i czosnek! 15. i 16. lipca w słoweńskiej Istrii odbędzie się święto tradycyjnych smaków klimatu śródziemnomorskiego. Jeśli akurat będziecie nad Adriatykiem warto zajrzeć do Nova vas nad Dragonjo.

Sierpień

– Święto terana i szynki parmeńskiej (Praznik terana in pršuta) – najbardziej klasyczne połączenie w słoweńskiej kulinaryce. Teran i pršut są jak yin i yang słoweńskiej kuchni. Głodni kulinarycznej metafizyki powinni odwiedzić 12. i 13. sierpnia miejscowość Dutovlje na płaskowyżu Kras.

Prsut

Słoweńska szynka parmeńska czyli pršut (źródło: http://www.slovenia.info, autor: Boris Pretnar)

– Dni poezji i wina (Dnevi poezije in vina) – coś dla ciała i dla ducha. Wiadomo, poezja jest ważna i piękna, jednak nie przyciąga szerokiej publiczności. Dlatego w Ptuju święto słowa jest również świętem wina. Festiwal jest z roku na rok coraz popularniejszy. Prezentują się na nim poeci z całego świata oraz lokalni winiarze.

Wrzesień

– winobranie – wrzesień to tradycyjny czas winobrania. Ponieważ Słoweńcy cenią sobie dobrą zabawę po skończonej pracy jest to kolejne święto wina. Muzyka na żywo, wino z beczki i domowa kuchnia, to wszystko czeka nas jeśli zechcemy pomóc przy winobraniu. W regionie Primorska winobranie zaczyna się nieco wcześniej, najczęściej w ostatnim tygodniu sierpnia. Czasem pogoda płata figle i czas winobrania w kontynentalnej Słowenii przesuwa się na początek października.

Październik

– Festiwal Starej Winorośli (Festival Stare trte) – od pierwszego października aż do św. Marcina odbywa się festiwal najstarszej na świecie winorośli – Starej trty z Mariboru. W ramach festiwalu organizowane są liczne imprezy kulinarne i kulturalne, np.: winobranie Starej Winorośli, Špricer fest, Martinovanje w Mariborze (największe w Słowenii), Salon VinDel, salon młodego wina Pubec oraz wiele innych atrakcji. Więcej informacji na stronie internetowej.DSC_0774_01

– Vino Slovenija – najważniejsze ocenianie roczników w Słowenii. Vino Slovenija odbywa się w miejscowości Gornja Radgona pod koniec października.

Listopad

Martinovanje – tradycyjne święto wina na św. Marcina. Festiwale mniejsze i większe odbywają się w całym kraju.

– Słoweński Festiwal Win (Slovenski festival vin) – co prawda w Lublanie i okolicy nie produkuje się wina, jednak stolica kraju ze względu na swoje centralne położenie między trzema winiarskimi regionami stała się łącznikiem i neutralnym terenem do prezentacji win z całego kraju. Co roku pod koniec listopada w Hotelu Union w Lublanie odbywa się prestiżowy Słoweński Festiwal Win. Więcej informacji na stronie.

Grudzień

– Jarmarki bożonarodzeniowe – a wraz z nimi grzane wino. Szerzej o tej tradycji pisałem miesiąc temu we wpisie „Na grzańca do Słowenii”.

Przez okrągły rok odbywają się również osmice, które opisałem w poprzednim wpisie.

Jak widać wydarzeń związanych z winem jest w słoweńskim kalendarzu wiele. Właściwie w każdym miesiącu organizowane są mniejsze lub większe festiwale. Aktualny kalendarz imprez w Słowenii znajduje się na stronie slovenia.info.

Ja tymczasem życzę wszystkim Czytelnikom wielu smakowitych odkryć i radości w roku 2017!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 5 stycznia, 2017 by in Enoturystyka.
Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: