SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Posavje – zaskakujący region Słowenii

Posavje jest południowo-wschodnim regionem winiarskim. To najmniejszy region winiarski Słowenii. Na jego charakter wpływa kontynentalny klimat Kotliny Panońskiej oraz bliskość Alp. Zimy są mroźne, natomiast lata suche i gorące. Region swoją nazwę wziął od rzeki Sawy – najdłuższej rzeki kraju. Posavje tworzą trzy mikroregiony znajdujące się na obu brzegach rzeki: na południowym są to Dolenjska i Bela krajina, a na północnym Bizeljsko-Sremič. Rozróżnienie na trzy mikroregiony jest podyktowane nie tylko geografią, ale także historią. Najcieplejszym mikroregionem Posavja jest Bela krajina, która wysokością średnich rocznych temperatur ustępuje jedynie Primorju. Dolenjska jest najchłodniejszym mikroregionem winiarskim w całej Słowenii. Z kolei Bizeljsko-Sremič ma podobny klimat jak Słoweńska Styria, do której zresztą historycznie należy.

W Posavju dominują lokalne i autochtoniczne szczepy winorośli. Do najpopularniejszych odmian należą: žametna črnina, modra frankinja, modra portugalka, rumeni plavec oraz kraljevina. Z odmian międzynarodowych najchętniej uprawiane są: laški rizling (welschriesling), chardonnay, zeleni silvanec (silvaner), modri pinot (pinot noir), beli pinot (pinot blanc) oraz sauvignon blanc.  Niemal w takim samym stopniu uprawia się jasne i ciemne odmiany winorośli. Winnice posadzone są na stromych zboczach. Gleba jest bardzo zróżnicowana, choć dominują margiel i piaskowce.

Cviček produkowany jest zarówno z jasnych jak i ciemnych odmian

Co bardzo ciekawe, na charakter lokalnego winiarstwa w największym stopniu miało wpływ winiarstwo francuskie. Stąd też ogromna popularność win kupażowanych (metliška črnina, belokranjec, cviček, beli i rdeči bizeljčan), różowych oraz musujących. Poza tym, głównie z powodu mroźnych zim, panują tu doskonałe warunki do produkcji słodkich win z późnych zbiorów. Wpływ francuskiej myśli winiarskiej jest wciąż dobrze widoczny. Winiarze z Posavja albo sami uczą się we francuskich szkołach winiarskich  i zdobywają szlify we francuskich winiarniach (np. Veronika Frelih ml., David Kozinc, Miha Ritonja), albo pochodzą z Francji (Guillaume Antalick, François Botton) i właśnie Posavje wybrali na swój nowy dom.

Dolenjska (Posavje)

Mikroregiony tworzące Posavje różnią się między sobą znacznie. Każdy z nich ma swoje specyficzne siedlisko oraz historyczne dziedzictwo, które budują tożsamość każdego z nich.

Dolenjska, czyli Dolna Kraina, jest największym mikroregionem Posavja, winnice zajmują ok. 2 200 ha. Większość Słoweńców wręcz mylnie utożsamia Posavje wyłącznie z Dolenjską. Ze względu na bliskość Alp oraz ukształtowanie terenu klimat jest chłodniejszy niż pozostałych dwóch mikroregionów Posavja. Winnice posadzone są głównie na niewielkich wzgórzach, wyrastających wyspowo z doliny, która poprzecinana jest gęstą siecią potoków tworzących przyjemny mikroklimat dla winorośli. Dolenjską charakteryzuje duża ilość niewielkich producentów wina. Są to głównie hobbyści, którzy każdą wolną chwilę spędzają w swoich winnicach. Najpopularniejszym winem tych terenów jest cviček. Jest to nietypowe wino, ponieważ wykonywane jest z ciemnych i jasnych winogron. Do jego produkcji używa się przede wszystkim žametnej črniny, modrej frankinji, laškiego rizlinga (welschriesling) oraz kraljeviny. Swoją popularność cviček zawdzięcza niskiemu alkoholowi (8,5%-10%), wysokiej kwasowości oraz przyjemnej owocowości. Jakość cvička w ostatnich latach bardzo się poprawiła, a niektóre wina zdobywają nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach winiarskich. Bardziej wymagający miłośnicy wina znajdą na Dolenjskiej wyśmienite wina musujące, zwłaszcza te wytwarzane z lokalnych odmian: žametnej črniny, kraljeviny oraz rumenego plavca.

Bela Krajina, czyli Biała Kraina, to najmniejszy i jednocześnie najcieplejszy region Posavja. Góry Gorjanci na północy oddzielają ten region on Dolenjskiej i jednocześnie blokują dostęp zimnemu alpejskiemu powietrzu. Na mikroklimat Białej Krainy dużo większy wpływ ma Kotlina Panońska, a lokalni winiarze mówią także o bliskości Adriatyku. Rzeczywiście, do zatoki Kvarner w Chorwacji jest zaledwie 50km, choć zapewne Góry Dynarskie stanowią tu szczelną blokadę dla morskiego powietrza. Biała Kraina jest przede wszystkim znana ze swoich słodkich win z późnych zbiorów i win lodowych oraz z win czerwonych. Z czerwonych odmian uprawia się przede wszystkim lokalne szczepy: modra frankinija (Blaufränkisch), modra portugalka oraz  žametna črnina. Możemy tu spotkać także międzynarodowe ciemne odmiany: gamay, Zweigelt, Sankt Laurent, pinot noir, a w ostatnim czasie nawet merlot.

Bizeljsko-Sremič w odróżnieniu od dwóch pozostałych regionów Posavja, historycznie nie należy do Krainy lecz do Styrii. Jednak z uwagi na warunki geograficzne i klimat został umieszczony w jednym regionie wraz z Dolną i Białą Krainą. Bizeljsko-Sremič od Słoweńskiej Styrii oddziela łańcuch wzgórz Bohor. Już ze względu na uprawiane szczepy widać, że jest to region graniczny. Dużo chętniej niż w pozostałych dwóch częściach Posavja uprawia się tu bowiem międzynarodowe jasne odmiany: laški rizing (Welschriesling), renski rizling (Riesling), sivi pinot (pinot gris), beli pinot (pinot blanc), chardonnay, sauvignon blanc. Jednak wciąż bardzo popularne są lokalne odmiany: modra frankinija, žametna črnina i rumeni plavec. Ciekawostką tego regionu są repnice, czyli piwnice wydrążone w piaskowcu, które niegdyś służyły do przechowywania rzepy. Dziś z kolei służą do przechowywania wina. Z Bizeljsko-Sremič pochodzą jedne z najbardziej rozpoznawalnych win musujących w Słowenii z piwnicy rodziny Istenič.

Klet Krško ma swoje winnice w dwóch mikroregionach Posavja: Dolenjska i Bizeljsko-Sremič

Z powodu rozdrobnionej struktury własności winnic, Posavje nigdy nie było liczącym się graczem w eksporcie wina. Większość produkcji przeznaczona była na lokalny rynek (często był to czarny rynek lub szara strefa). W związku z tym lokalne winiarstwo nie śledziło światowych trendów i pozostawało w cieniu Podravlja i Primorja. Paradoksalnie rozdrobnienie i zapóźnienie pozwoliło ochronić endemiczne szczepy, które w Słoweńskiej Styrii zostały niemal całkowicie wyparte przez odmiany międzynarodowe.  Obecna moda na lokalne odmiany służy rozwojowi regionu. A ostatnie dziesięciolecie to bardzo szybki wzrost zarówno jakości tutejszych win oraz rozpoznawalności regionu (choć na razie głównie w Słowenii). Technologicznie nastąpiła wręcz rewolucja u najważniejszych producentów. Odwiedzając posavskie piwnice widać tą modernizację gołym okiem. Wyposażenie w najnowsze rozwiązania techniczne nie ustępuje piwnicom austriackim, a większość piwnic z innych regionów Słowenii zapewne już pozostała w tyle. To wszystko sprawia, że o Posavju będzie coraz głośniej. Zasłużenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: